15 ilgiausių gyvenimo minučių

Data

2020 03 04

Įvertinimas
1
Svetlikauskai_ma.jpg

Ar susimąstome, kiek galėtume padaryti dėl artimo žmogaus? Dovanotumėte jam dalelę savęs?

Dvidešimt metų santuokoje gyvenantys ukmergiškiai Darius ir Vida Svetlikauskai – dažni svečiai Nacionaliniame transplantacijos biure prie SAM, kur kas trys mėnesiai abu atvyksta pasitikrinti sveikatos. Jie savo bendrą gyvenimą dalija į du laikotarpius – iki ir po inksto transplantacijos.

Beveik prieš ketverius metus, 2016-ųjų metų rugpjūčio 10-ąją, Vida padovanojo savo inkstą sutuoktiniui Dariui, kuris sirgo cukriniu diabetu. Dėl ligos komplikacijų Dariaus inkstai atsisakė funkcionuoti, vyrui teko atlaikyti septynias dializes. Sužinojusi, kad sutuoktinio sveikatą ir galbūt gyvybę išgelbėtų inkstų donoras, Vida akimirksniu pasisiūlė juo tapti.

Šiandien Vida sako, jog tos 15 minučių, kuomet laukė gydytojų konsiliumo išvados dėl galimybės vieną savo inkstą dovanoti mylimam vyrui, buvo ilgiausios minutės jos gyvenime. Po konsiliumo praėjus penkioms dienoms, įvyko transplantacija, kurią atliko gydytojas doc. Arūnas Želvys. „Jo rankos kuria stebuklus“, - sako sutuoktiniai, paminėję, jog prie sveikatos ir galbūt gyvybės stebuklo prisidėjo prof. Marius Miglinas, gydytojai Loreta Vareikienė, Česlovas Andreika, Eglė Ašakienė.

Po transplantacijos Darius pajuto visiškai kitokią gyvenimo kokybę. Vida sako, jog buvo sveika iki transplantacijos, sveika ji jaučiasi ir po jos: „Dažnai sulaukiu žinučių feisbuke, kuriose žmonės sveikina mano sprendimą, linki sėkmės ir sveikatos abiem. O mes abu savo ruožtu stengiamės pasakoti apie gyvąją donorystę, griauti apie ją sklandančius mitus“.

Darius ir Vida Svetlikauskai – gyvosios donorystės ambasadoriai – savo istorija mielai sutiko dalintis ir paskaitose moksleiviams, kurias rengia Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM.

Nuotraukoje: Nacionalinio transplantacijos biuro direktorius Artūras Bagotyrius su Dariumi ir Vida Svetlikauskais.