Donorinės ląstelės atkeliavo iš Lenkijos

Data

2020 03 24

Įvertinimas
0
download.jpg

Donorinės ląstelės atkeliavo iš Lenkijos

Ekstremalios situacijos metu donorystės procesas nesustoja – pirmadienio vakarą iš Lenkijos sėkmingai atkeliavo donorinės ląstelės. Tą patį vakarą jos buvo transplantuotos pacientei.

Šiai pacientei vienąkart suplanuota transplantacija buvo atidėta dėl recidyvo. Šįkart donorinės ląstelės persodintos sklandžiai. “Logistikos ir transplantacijos procesas praėjo sklandžiai ir tiksliai”, - džiaugiasi Lietuvos negimingų kaulų čiulpų donorų registro vadovė gydytoja hematologė Rita Čekauskeinė.

Pasak gydytojos, kartais visame pasaulyje iš 35 milijonų kaulų čiulpų donorų gali nerasti tinkamo, o kartais tinkamas donoras surandamas ir tarp 12,5 tūkstančio Lietuvos donorų, esančių register. Palyginimui – Vokietijoje tokių donorų yra 7 milijonai. Didžioji dalis kaulų čiulpų donorinių ląstelių Lietuvą pasiekia iš Vokietijos arba Lenkijos, kurioje irgi nemažas donorų skaičius. Pavienių donorų lietuviams atsiranda iš viso pasaulio: Amerikos, Izraelio, Italijos, Danijos, net iš Singapūro. Pasaulinėje donorų bazėje reikalingas donoras atrandamas pagal tinkamus biologinius parametrus. Kai jau tinka biologiniai parametrai, galvojama apie tai, kaip donoro ląsteles atgabenti.

Šį kartą Varšuvoje surinktas donorines ląsteles lenkų medikai atvežė iki Seinų, kur jos buvo perduotos konsulei Seinuose Izoldai Bičkauskienei. Konsulė pervežė gyvąjį krovinį per sieną (ją kirsti šiuo metu gali tik diplomatinio korpuso atstovai), o prie sienos jau laukė greitosios pagalbos automobilis. Juo ląstelės parvežtos į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikas.

Ląstelių kelionė į Lietuvą užtruko šešias su puse valandos – tai rekordiškai trumpas laikas, žinant tai, kad ląstelės išlieka gyvybingos 72 val. Apie 15 val. jos buvo surinktos ir pajudėjo iš Varšuvos, Lietuvoje jos buvo apie pusę dešimtos vakaro ir iš karto buvo transplantuotos recipientei.

“Šis iššūkis pastaruoju metu, paskelbus karantiną šalyje,  buvo trečias. Praėjusią savaitę ląstelės du kartus iš Vokietijos atkeliavo karinių oro pajėgų lėktuvu “Spartan”, - sako Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM direktorius Artūras Bagotyrius. Pasak jo, dėl sudėtingos situacijos šalyje transplantacijų procesas negali sustoti: “Didžiausia vertybė žmogui yra gyvybė. Stengiamės gyvybių išsaugoti kuo daugiau, nepaisant susidariusios situacijos”.