Donorystės ir transplantacijos procese ne sutikimo modelis – svarbiausia

Data

2018 02 23

Įvertinimas
0
DK rankoje.JPG

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, reaguodamas į šiomis dienomis pareikštą Seimo nario konservatoriaus Mykolo Majausko iniciatyvą keisti Lietuvoje galiojantį organų donorystės modelį, išsako savo poziciją šiuo klausimu: donorystės ir transplantacijos procese ne sutikimo modelis –  svarbiausia. 

Šiuo metu Lietuvoje galioja toks modelis, kai organų donorystė įmanoma tik tais atvejais, kai žmogus pats pasirašo sutikimą po savo mirties paaukoti savo organus donorystei arba nuomonę dėl organų aukojimo po žmogaus mirties priima jo artimieji.

Siūloma Lietuvoje įdiegti „numanomo sutikimo“ organų donorystės modelį. Pagal jį kiekvienas pilnametystės sulaukęs asmuo laikomas sutinkančiu būti donoru, nebent būdamas gyvas tam raštu prieštarauja arba po mirties jo artimieji išreiškia kitokią valią. Iniciatyvos autorius tvirtina, esą įdiegus minėtą modelį, Lietuvoje padaugėtų donorinių organų ir daugiau būtų atliekama transplantacijų.

Tačiau laikinoji Nacionalinio transplantacijos biuro vadovė Audronė Būziuvienė užtikrina: dėl dabar galiojančio modelio donorystė Lietuvoje tikrai nestoja. Priešingai – pagal donorystės rodiklius tarp 28 valstybių 2016 m. Lietuva buvo 11 vietoje. „Už mūsų liko ir Jungtinė Karalystė, ir Vokietija, didžiulės ir medicinoje pažengusios valstybės“, – sako A. Būziuvienė.

Lietuvoje atliekamos inkstų, širdies, kepenų, plaučių, kasos, ragenos, kaulų čiulpų ir kitos transplantacijos vaikams ir suaugusiesiems. Tuo tarpu Latvijoje, kur galioja „numanomo sutikimo“ modelis, atliekamos tiktai inkstų ir širdies operacijos.

Organų donorystė iš mirusio žmogaus įmanoma tik tuomet, kai žmogui reanimacijos skyriuje konstatuojama smegenų mirtis. Ir ne šalyje galiojantis donorystės modelis lemia, kiek smegenų mirties atvejų bus konstatuota. „Kasmet Lietuvoje miršta apie 40 tūkstančių žmonių, tačiau maždaug tik šimtui iš jų konstatuojama smegenų mirtis. Ar dėl to „kaltas“ dabar galiojantis donorystės modelis? Būtų naivu tikėtis, kad įdiegus „numanomo sutikimo“ modelį, padaugėtų organų donorų“, – sako A. Būziuvienė.

Jos tvirtinimu, efektyviau būtų dar labiau propaguoti, kuo plačiau visuomenei pristatyti šiuo metu galiojantį donorystės modelį – kai žmogus pats,  niekieno neverčiamas ir neliepiamas, pasirašo pritarimą donorystei. Arba kai pritarimą po žmogaus mirties išsako jo artimieji. Juo labiau, kad pastaruoju metu visuomenės sąmoningumas organų donorystės klausimu akivaizdžiai išaugęs – žmonės tampa geranoriškesni, altruistiškesni, jautresni. Daugėja ir artimųjų, sutinkančių aukoti mirusiojo organus donorystei.

„Tačiau Biuras jau kelerius metus donorystės idėją skleidžia remdamasis tik žmogiškaisiais resursais, nes viešinimui lėšos neskiriamos. Vykstame į paskaitas, akcijas, susitikimus su visuomene, skelbiame gražias istorijas apie žmones po transplantacijų, apie donorystės srityje dirbančius specialistus, medikus. Tačiau juk to negana: reikia ir vaizdinių priemonių, reklamos apie organų donorystę ir galimybę paaukoti save po mirties. Taip, būtų galima kiekvienam Lietuvos gyventojui išsiųsti raginimą pritarti organų donorystei. Tačiau kokiomis lėšomis visa tai padaryti?“ – teiraujasi A. Būziuvienė.

„Kaip sakė popiežius Jonas Paulius II, „Donorystė yra didžiausia žmogaus meilės išraiška žmogui“. Tad reikia išnaudoti visas galimybes plėsti šiuo metu galiojantį donorystės modelį,  kad visuomenė žinotų ir pati priimtų sprendimą. Negalima apie altruizmą, gerus darbus kalbėti įstatymo, nutarimo punktais“, – sakė A. Būziuvienė.