Ir vasarą esame vieno kraujo – tu ir aš

Data

2017 07 13

Įvertinimas
0
19223055_1596299710389552_918964411894557522_o.jpg

2519 kraujo donacijų ir 112 sutikimų donoro kortelei gauti. Tokiais gražiais rezultatais džiaugiasi Nacionalinis kraujo centras ir Nacionalinis transplantacijos biuras po beveik mėnesį vykusio neatlygintinos kraujo donorystės turo per Lietuvą.

Jo metu (birželio 15 – liepos 12 dienomis) Nacionalinio kraujo centro specialistai jau aštuntą kartą vyko į turą per Lietuvą – miestų ir miestelių centrinėse aikštėse vyko kraujo donorystės akcijos: gyventojai buvo kviečiami neatlygintinai dovanoti kraujo. Prie šios kilnios akcijos kai kuriose vietovėse prisijungdavo ir Nacionalinio transplantacijos biuro specialistai, Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ atstovai – jie pasakojo gyventojams apie organų donorystę, kvietė juos pasirašyti sutikimus donoro kortelei gauti.

Nacionalinis kraujo centras ir Nacionalinis transplantacijos biuras šių metų kovą pasirašė bendradarbiavimo sutartį, šitaip oficialiai įteisindami draugišką ir nuolatinį bendradarbiavimą. Pasirašius sutartį, buvo susitarta visuomenę informuoti apie neatlygintinos donorystės reikšmę ir naudą, drauge vykti į renginius.  

Birželio 15-ąją startavęs Vilniuje, neatlygintinos kraujo donorystės turas liepos 12-ąją baigėsi Palangoje. 

Kaip visuomet tokiose akcijose, kur dalyvauja abi donorystės misiją vykdančios įstaigos, taip ir šio turo per Lietuvą metu – kraujo buvo dovanota gerokai daugiau, negu pasirašyta sutikimų donoro kortelei gauti.

Taip yra todėl, kad kraują dovanoti žmogus gali keturis – penkis kartus per metus, ir tai yra matomas procesas: aukoju „čia ir dabar“. Maža to: dabar jau yra galimybė stebėti savo kraujo „kelią“ – sužinoti, į kokią gydymo įstaigą kuriame Lietuvos mieste jis pateko. Taigi kraujo donoras turi realią galimybę padėti tuoj pat.

Pasirašiusieji sutikimą po savo mirties tapti organų ir (ar) audinių donorais, galimybės padėti nedelsiant, šią akimirką, neturi. Ir sutikimą arba savo valią per savo gyvenimą jis gali pareikšti tik kartą. Todėl pritarimas organų donorystei – ne pagalba „čia ir dabar“, bet pilietiškas, altruistinis sąmoningo žmogaus apsisprendimas kada nors galbūt tapti organų donoru. 

Tačiau dažnai akcijose dalyvaujantys Nacionalinio transplantacijos biuro specialistai įsitikino: Lietuvos visuomenė tampa ne tik tolerantiškesnė, sąmoningesnė, geranoriškesnė, bet ir labiau išprususi. Todėl ir kvietimas pasikalbėti apie organų donorystę mažai ką beišgąsdina – taip yra todėl, kad žmonės nebesivadovauja nepagrįstais mitais apie tai, kad, pavyzdžiui, „jei turėsiu donoro kortelę, manęs susirgusio negydys; manęs patykos, nužudys, o organus paims donorystei“.

Maža to – visuomenė skaito, girdi ir mato daug gražių pavyzdžių, kaip laimingai gyvena žmonės po transplantacijų – ir tai juos taip pat įkvepia pasielgti kilniai ir pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti. 

Ne vienas žmogus ir šio turo per Lietuvą metu prisipažino seniai norėjęs pritarti organų donorystei, bet nežinojęs, kaip tai padaryti – o dabar ir pasikalbėjęs apie tai, ir gavęs atsakymus į rūpimus klausimus, ir pasirašęs sutikimą.

Beje, neatlygintinos kraujo donorystės turo metu paaiškėjo dar vienas dalykas: jei žmogus yra kraujo donoras, jis dažniausiai pritaria ir organų donorystei, pasirašo sutikimą arba prisipažįsta jau daug metų jį turįs. 

Sutikimą donoro kortelei gauti galima užpildyti internetu (nuoroda https://ntb.lt/), o donuoti kraujo galima Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Vilniaus, Šiaulių Nacionalinio kraujo centro skyriuose.

Ačiū už Jūsų gerumą! 

Nuotrauka - iš Nacionalinio kraujo centro albumo.

Komentarai

0
Prašome susipažinti su taisyklėmis.
Blogai įvestas apsaugos kodas.