Kovo 12-oji - Tarptautinė inkstų diena

Data

2020 03 12

Įvertinimas
0
inkstai1.jpg

Kovo 12-ąją pasaulis mini Tarptautinę inkstų dieną. Ši diena skirta inkstų sveikatai – prevencijos, diagnostikos bei kokybiško gydymo prieinamumui visiems socialiniams sluoksniams visame pasaulyje.

Ta proga – pažintis su 57-erių vilkaviškiečiu Vitu Jablonskiu – Vilkaviškio rajono nefrologinių ligonių asociacijos pirmininku ir Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ Marijampolės skyriaus pirmininku. Jis jau 23-ejus metus gyvena pilnavertį gyvenimą su ketveriais metais vyresnio brolio inkstu.

Vitui buvo 14 metų, kai susirgo diabetu. Tuo metu diabetas dar nebuvo toks dažnas susirgimas, kaip yra dabar.  

Ligai progresuojant, prasidėjo komplikacijos: inkstai atsisakė tinkamai funkcionuoti. Per metus gal vienuolika mėnesių praleisdavo ligoninėse. “Nepaisant negalavimų, jei būtų reikėję prašyti, kad kas paaukotų inkstą – nebūčiau išdrįsęs”, - sako V. Jablonskis.

Nelaimėje Vitas neliko vienas - dešimties vaikų šeimoje augusiam  Vitui inkstą dovanojo brolis Gediminas: tiesiog matydamas, kaip brolis kankinasi, Gediminas vieną dieną pasakė: „Važiuojam pas gydytojus, aš tau padovanosiu inkstą“. Atlikus visus tyrimus, paaiškėjo, jog Gediminas gali tapti donoru broliui.

Bet sveikas kaip ridikas Gediminas Jablonskis nė karto nebuvo gulėjęs ligoninėje ir net nežinojo, kokios procedūros ten atliekamos. Tai kai jam pradėjo atlikinėti tyrimus, šis išgąsdino Vitą sakydamas, kad pabėgs iš ligoninės, negalįs pakęsti tų procedūrų!

Vitui nuo pat paauglystės dažnai tekdavo gulėti ligoninėse. Personalo ir ligonių dėmesį jis patraukdavo tuo, kad dienas jis ten trumpindavo... megzdamas. Vitas megzti išmoko dar pradinėse klasėse, mezgė kojines, megztinius, šalikus broliams ir seserims, draugams ir pažįstamiems, kol nusipirko mezgimo mašiną ir mezgimas tapo verslu.

Vitas sako, jog broliui paaukojus inkstą, gyvenimo kokybė pagerėjo nepalyginamai. Su Gediminu tapo dar artimesni, nors ir taip nesipykdavo. Mat tėvai taip išauklėjo vaikus, kad visi dešimt būtų vienas kumštis – ir patartų, ir padėtų bėdoje. Tėveliai buvo tikri geraširdžiai, padėdavo visam kaimui, visi pas juos eidavo patarimo ir kreipdavosi, prispyrus bėdai.

Vitas Jablonskis inkstų ligomis sergančius savo kraštiečius drąsina ištikus bėdai, dalijasi patirtimi, aktyviai dalyvauja visuomeniniame gyvenime. Be to, dar vaikystėje pradėjęs aktyviai sportuoti, nemeta šio užsiėmimo ir dabar – žaidžia krepšinį, lietuvišką ritinį, lošia šaškėmis, dalyvauja neįgaliųjų sporto klubo veikloje. Dar vienas jo hobis – bitininkystė. Na, o virbalus Vitas padėjo į šalį – sako, jau net tarp moterų mezgimas nepopuliarus.

„Brolio dovanotas inkstas man – didžiausia gyvenimo dovana. Esu jam be galo dėkingas. Todėl visada sakau kitiems: jei gali pratęsti gyvenimą kitam - nedvejok“, - užtikrintai sako Vitas.