NTB direktorius susitiko su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų vadovybe

Data

2019 12 10

Įvertinimas
0
nik-macmillan-YXemfQiPR_E-unsplash.jpg

Artūro Bagotyriaus iniciatyva pirmadienį įvyko susitikimas su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų vadovybe. Susitikimo metu buvo aptartos pagrindinės idėjos, kuriomis bus siekiama aktyviai bendradarbiauti tarp šių dviejų įstaigų. A. Bagotyrius sako, kad labai svarbu išsiaiškinti, kokie yra abiejų įstaigų tikslai ir siekiai, kad organų donorystės ir transplantacijos procesas būtų aktyvesnis.

Santaros klinikų generalinis direktorius Feliksas Jankevičius teigė, jog donorystės srityje svarbu motyvuoti ir aktyvinti kitas donorines ligonines, tarkime, Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę, analizuoti išgyvenamumo po transplantacijų skaičius, būtina diegti naujas technologijas tiek gyvosios donorystės srityje, tiek ir kalbant apie neplakančios širdies donorystės plėtrą. Buvo aptarti ir viešinimo klausimai – kaip aktyvinti šitą sritį socialiniais projektais, kad visuomenė būtų nuolat informuojama apie donorystės ir transplantacijų naudą.

Kalbėdami apie retas transplantacijas, susitikimo dalyviai aptarė plaučių transplantacijas. Pasidalinta mintimis, jog dviejų centrų, atliekančių šias transplantacijas, galbūt ir nereikia, pakaktų vieno centro. Ir Santaros klinikose yra pasirengta jas pradėti atlikti.

Prof. Augustina Jankauskienė atkreipė dėmesį, kad vaikų inkstų transplantacijos – išskirtinė sritis. Inkstas turėtų būtų atgabenamas į tą centrą, kuriame gydomas vaikas, nes šiuo metu galiojanti tvarka kelia daug emocinių sunkumų ir vaikui, ir šeimai.

Santaros klinikų direktorė medicinai Dalia Aleknienė atkreipė dėmesį, kad reikalinga kalbėti apie donorystės modelio pakeitimą – siūlo numanomą sutikimo modelį. Taip pat siūloma koreguoti Transplantacijos įstatymą, pakeičiant recipiento sąvoką. Recipientu turėtų būti vadinamas ir po transplantacijos gydomas pacientas.

Santaros klinikų vadovybės nuomone, svarbu stiprinti Nacionalinį transplantacijos biurą, nes transplantacijos laukiančiųjų sąrašas ilgas, visuomenės informavimo nauda yra labai didelė ir tai turėtų būti viena iš svarbiausių įstaigos veiklos krypčių.