Organų donorystei švenčių nėra

Data

2019 12 27

Įvertinimas
0
photo ambulance.jpg

Organų donorystės ir transplantacijos procesas – nenutrūkstantis ir nesustojantis: jame dalyvaujantys specialistai yra pasirengę iškart pradėti darbą, kai tik bus gauta informacija apie esantį potencialų donorą. Praėjusį – šventinį – ketvirtadienį Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatorius sulaukė skambučio apie potencialų donorą iš kaimyninės Latvijos. Kai artimieji sutiko organus dovanoti transplantacijai, iškart buvo pradėta planuoti organų paėmimo ir atsigabenimo eiga. Kol organai buvo tiriami dėl tinkamumo transplantacijai, organizuojamos medikų brigados organams paimti, derinami sraigtasparnių skrydžiai. Kadangi oro sąlygos keitėsi, buvo numatytas ir privataus lėktuvo skrydis – tam atvejui, jei sraigtasparnis negalėtų skristi.

Ir gydytojų brigados, ir Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatorius buvo pasirengę dirbti pernakt, tačiau ištyrus organų tinkamumą transplantacijai, paaiškėjo, kad kepenys mediciniškai nėra tinkamos, o širdies transplantacijos laukiantis Lietuvos recipientas, kuriam donoro organas tiko, širdies persodinimo atsisakė. 

Iš šio donoro Lietuvai buvo pasiūlytas ir vienas inkstas. Jis buvo atgabentas greitosios pagalbos automobiliu: iki Lietuvos – Latvijos sienos atvežė Latvijos automobilis, nuo sienos jį perėmė Lietuvos greitosios pagalbos automobilis. Transplantacija atlikta Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose.

Organų donorystės ir transplantacijos procesą organizuojančio donorystės koordinatoriaus telefonas neišjungiamas nei dieną, nei naktį, nei švenčių dienomis. Tokia yra nenutrūkstanti Nacionalinio transplantacijos biuro specialistų dienotvarkė – atsiliepti telefonu bet kuriuo metu ir, sulaukus informacijos apie konstatuotą smegenų mirtį, pradėti organizuoti ir sustyguoti didelio būrio žmonių darbą – donoro medicininį ištyrimą, medikų brigadas, logistiką, įsigilinti parenkant recipientus – viską reikia atlikti tinkamai, pagal nustatytas tvarkas ir nesuklysti. Organų donorystė – tai viltis pasveikti sunkiai sergantiems ligoniams ir tą viltį suteikti yra pasirengę ir Nacionalinio transplantacijos biuro darbuotojai, ir medikai.