Transplantacijų centruose darbai nestoja

Data

2020 03 16

Įvertinimas
0
šauktukas.gif

Dviejuose Respublikos transplantacijų centruose – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose - veikla vykdoma įprasta tvarka ir ritmu, tačiau atkreipiamas dėmesys renkant anamnezę bei atliekami papildomi tyrimai.

 

Nacionalinio transplantacijos biuro (toliau – Biuro) prie SAM direktorius Artūras Bagotyrius pabrėžia, jog šiuo metu esant ypatingoms karantino sąlygoms šalyje, sustabdytas transplantacijų iš gyvo donoro procesas. Mirusių donorų paruošimas nestabdomas ir yra vykdomas pagal patvirtintus protokolus.

„Biuras informuoja, kad organų, audinių ir ląstelių donorystės procesas nėra stabdomas, tačiau tiriant potencialų donorą turi būti atliekami papildomi tyrimai, t.y. turi būti atliekamas tyrimas dėl pandeminio viruso COVID-19, kurį atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija“, - informuoja A. Bagotyrius. Pasak Biuro vadovo, būtina atkreipti dėmesį renkant anamnezę – dėl donoro ir jo artimųjų buvusių kelionių į užsienį ar kontaktavimą su iš užsienio grįžusiais asmenimis.

 

Kauno klinikų Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriaus vadovas, gydytojas anesteziologas reanimatologas dr. Tomas Tamošuitis sako, jog žmonių gyvybes reikia gelbėti, nepaisant to, ar siaučia koronavirusas, ar ne. „Organų donorystė ir transplantacija yra tokia pat medicinos sritis, kaip ir visos kitos, ir darbai čia negali sustoti. Visi žino grėsmes, stengiasi būti budrūs, tačiau recipientai turi būti ramūs – jei bus galimybė persodinti organus, jie bus persodinti“, - sako gydytojas. Tačiau jis pabrėžia, jog visiems imunosupresiniams pacientams – t.y. gyviesiems donorams ir recipientams, taip pat vėžiu sergantiems pacientams reikėtų atminti, jog jie turi  padidintą riziką susirgti užkrečiamosiomis ligomis, ypač esant koronaviruso ir gripo epidemijai. Pasak gydytojo, šie pacientai turėtų kreipti didesnį dėmesį į savo pačių apsaugą nuo užkrečiamųjų ligų: vengti lankytis vietose, kuriose yra daugiau žmonių, kuo mažiau naudotis viešuoju transportu. „Šiuo metu svarbiausia – vengti panikos, elgtis įprastai ir laikytis gydytojų specialistų rekomendacijų“, - pridūrė gydytojas.

 

Pasak Kauno klinikų transplantacijų organizatoriaus Andrejaus Buros, transplantacijos procesas vykdomos laikantis SAM rekomendacijų: „Artimųjų patekimas į ligoninę draudžiamas, o dėl karantino visoje Lietuvos teritorijoje, taip pat ir Kauno klinikose, sustabdytos planinės ambulatorinės ir stacionarinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Skubiosios pagalbos skyriuje ligoniai skirstomi pagal epidemiologinius kriterijus. Jei įtariamas koronavirusas, toks ligonis į Kauno klinikas nepatenka, jis vežamas į Kauno klinikonės ligoninės Infekcinių ligų kliniką. Amerikos nefrologų asociacija rekomenduoja - jei potencialiam donorui įtariamas koronavirusas, reikia vengti  naudoti jo organus transplantacijai”.