Vilniaus scenoje – po širdies transplantacijos gyvenančio atlikėjo koncertas

Data

2018 11 30

Įvertinimas
1
Sobralis+Jucas_2018-11-30.jpg

Šįvakar Vilniuje koncertuos portugalų atlikėjas Salvadoras Sobralis – „Eurovizijos“ konkurso nugalėtojas, gyvenantis po širdies transplantacijos. Koncerto žiūrovų gretose bus ir žmonės, kurie bilietus į renginį laimėjo Nacionalinio transplantacijos biuro skelbtuose konkursuose apie organų donorystę. Šie prizai konkursų nugalėtojams – S.Sobralio koncertą Vilniuje rengiančio festivalio „Kaunas Jazz“ dovana, už kurią esame nuoširdžiai dėkingi.

Festivalio  „Kaunas Jazz“ sumanytojui Jonui Jučui svarbi žmonių savitarpio pagalbos, altruizmo, donorystės, pasiaukojimo tema. Ir tai – ne tušti žodžiai: J.Jučas jau seniai turi donoro kortelę – yra pasirašęs sutikimą dėl savo organų dovanojimo donorystei po savo mirties ir apie tai yra informavęs šeimą ir draugus.

„Labai  svarbu, kad žmonės pradėtų mąstyti pozityviai: jeigu gali po savo mirties pagelbėti kitam žmogui, padėti jam pasveikti, palengvinti jo gyvenimą – tai ir padėk!  Juk mirusiajam organų nebereikia“, – įsitikinęs J.Jučas.

Tačiau organų donorystė yra įmanoma tiktai tuomet, kai smegenų mirtis žmogui konstatuojama ligoninės reanimacijos skyriuje. Todėl savo artimiesiems ir draugams J.Jučas yra pareiškęs ir kitą pageidavimą – po mirties paaukoti savo kūną mokslui. „Jei mirusiųjų kūnų mokslo tikslams netrūktų, sakyčiau – numiriau, sudeginkite mane, o pelenus išbarstykite. Tačiau dabar mokslui trūksta mirusiųjų kūnų, todėl esu pareiškęs tokią savo valią, o jie pažadėjo mano valią įvykdyti“, – teigia J.Jučas.

Jis neslepia, kad su artimiausiais žmonėmis – žmona, dukra – apie organų donorystę nekalba: kaip ir dažnoje šeimoje, taip ir Jučų namuose temų, kurios susiję su mirtimi, privengiama. Todėl J.Jučas teigia nė nežinantis, ar jo šeimos moterys yra pasirašiusios sutikimus donorystei. „Tačiau jei atsitiktų taip, kad įvykus nelaimei man tektų priimti sprendimą dėl artimųjų organų paaukojimo donorystei, nedvejodamas sutikčiau“, – tvirtina J.Jučas.

Širdies transplantacija S.Sobraliui buvo atlikta beveik prieš metus – praėjusių metų pabaigoje. Tačiau atlikėjas, pasak J.Jučo, vengia apie tai kalbėti –  jam daug maloniau dainuoti, o ne kalbėti apie buvusias sveikatos problemas.  Jas įveikęs, dainininkas sėkmingai tęsia karjerą.

Ar buvo sunku įkalbėti S.Sobralį atvykti į Lietuvą? J.Jučas neslepia, kad derybos dėl koncerto užtruko ilgai. „Kita vertus, supratome, kad atlikėją geriau kviesti ne į vieną koncertą. Todėl su partneriais Latvijoje ir Estijoje siekėme, kad S.Sobralis surengtų koncertus šiose trijose Baltijos šalyse – šitaip ir mums sumažėja koncerto organizavimo išlaidos“, – pasakoja festivalio „Kaunas Jazz“ sumanytojas.

S.Sobralis koncertuos ne tik Vilniuje, bet ir Tartu, Taline (Estijoje) bei Rygoje (Latvijoje). Vilniuje jis apsistos dviem nakvynėms. Ar žinomas atlikėjas koncerto organizatoriams išreiškė kažkokių specialių reikalavimų? Pasak J.Jučo, dainininkas atvyksta su labai stiprių atlikėjų grupe, todėl pagrindinis pageidavimas – kad grupei būtų sudarytos geros darbo sąlygos. „Pavyzdžiui, jo pianistas – itin aukšto lygio muzikantas, todėl mums teko pasistengti, kad jo instrumentas Vilniuje būtų labai geras. Teko pasistengti, kol radome tokį gerą fortepijoną“, – pasakoja J.Jučas, suintrigavęs, kad sostinės publikai S.Sobralio koncerto metu žadama ir siurprizų.

O ar S.Sobralis išreiškė kažkokių pageidavimų dėl maisto? Pasak festivalio „Kaunas Jazz“ meno vadovės Indrės Jučaitės – Sarneckienės, jokių ypatingų pageidavimų koncerto organizatoriai nesulaukė, tik buvo informuoti, kad atlikėjas nevalgo termiškai neapdoroto maisto, taip pat – jūros gėrybių ir žuvies.

Pasak pašnekovų, S.Sobralio vadybininkai – itin paprasti, geranoriški žmonės, todėl su jais buvo lengva bendrauti, organizuojant jo koncertą Lietuvoje. Tad jei dar abejojote, ar verta apsilankyti šio atlikėjo koncerte – suskubkite, nes jis dainuoja širdimi.