Užduokite klausimą

*Pažymėti laukai yra privalomi.

Užduoti klausimą
 • Donorystė 10
  • 1.

   Sveiki. Ar gali organų donoru po mirties tapti nepilnametis? (Tėvų sutikimą galiu gauti). Ačiū.

   Sutikimą, kad audiniai ir (ar) organai po mirties būtų panaudoti transplantacijai, gali pasirašyti kiekvienas veiksnus Lietuvos Respublikos pilietis, ne jaunesnis kaip 18 metų.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 2.

   Norėčiau tapti kaulų čiulpų donoru,kur turiu kreiptis. 

   Norint tapti kaulų čiulpų donoru, reikėtų kreiptis į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Kraujo centrą (Santariškių g. 2, Vilnius), tel. 8 688 62 707,  (8 5)  236 5160 . Kitų Lietuvoje esančių kaulų čiulpų donorų registracijos vietų kontaktus rasite interneto svetainėje  http://bukgeras.lt

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 3.

   Laba diena, norėjau paklausti, ar Lietuvoje galima tapti organų donoru po mirties ir už tai gauti kokį nors atlygį? 

   Organų donorystė – savanoriška, altruistiška ir nemokama, todėl už dovanotus organus nei donorams, nei jų artimiesiems kompensacijos nemokamos. Pasirašyti sutikimą po savo mirties paaukoti savo organus ir (ar) audinius donorystei galima bet kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (ligoninėje, poliklinikoje, privačiame gydytojo kabinete),taip pat kitose įstaigose, kuriose dirba visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, farmacininkai. Pasirašant sutikimą, reikia turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę, vairuotojo arba studento pažymėjimą).

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 4.

   Kaip tapti donoru? Man 21 m. ir man tai aktuali tema. Norėčiau sužinoti viską, kas su tuo susiję. Beje, kur Panevežyje toks biuras, kur galima butų pasikonsultuoti tokiu klausimu? 


   Donoras - tai žmogus, kurio audinių, ląstelių ir (ar) organų paimama transplantacijai jam esant gyvam arba po jo mirties ir kuris yra įregistruotas Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre. Iš gyvo donoro transplantuojama tik inkstai ir dalis kepenų, bet tik šeimos nariams.
   Jei Jūs norite savo apsisprendimą po mirties paaukoti organus išreikšti raštu (ir būti užregistruotas Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre), Jūs tai galite padaryti bet kurioje sveikatos priežiūros įstaigoje arba  kitose įstaigose, kuriose dirba visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, farmacininkai.
   Yra speciali sutikimo forma. Kad gydytojui nereiktų ieškoti formos, galite ją atsispausdinti iš mūsų interneto svetainės ir gydytojo ar kito visuomenės sveikatos priežiūros specialisto akivaizdoje ją užpildyti. Gydytojui (specialistui) beliks užpildytą formą patvirtinti savo parašu ir antspaudu bei įstaigos vadovo parašu ir antspaudu. Tuomet  įstaiga atsiųs formą į Nacionalinį transplantacijos biurą. Biuro specialistai sutikrinę duomenis juos įtrauks į Registrą ir išsiųs Jums Donoro kortelę.
   Nacionalinis transplantacijos biuras Lietuvoje yra vienintelis, filialų miestuose neturi. Jei norėtumėte pasikonsultuoti, galite skambinti telefonu (8 5) 279 6096 arba parašyti elektroninį laišką adresu info@transplantacija.lt.
    

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 5.

   Ar gali būti donoras persirgęs hepatitu B? 

   Donoras gali būti persirgęs hepatitu B ir jo organai ar audiniai gali būti paimti transplantacijai, nes yra pacientų, laukiančių transplantacijos, kurie taip pat yra persirgę hepatitu B.
   Asmens sveikata, kai jis užpildo sutikimą,  kad jo audiniai ir (ar) organai po jo mirties būtų panaudoti transplantacijai, netikrinama. Apie audinių ir (ar) organų tinkamumą transplantacijai gydytojai sprendžia tik po žmogaus mirties atlikdami įvairius tyrimus.
    

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 6.

   Ar galima paimti organą iš asmens, negalinčio pareikšti sutikimą/nesutikimą? 

   Jei asmuo būdamas gyvas nebuvo išreiškęs raštu sutikimo ar prieštaravimo, kad jo audiniai ir (ar) organai po jo mirties būtų panaudoti transplantacijai, ir nėra užregistruotas Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre, tuomet sprendimą po jo mirties priima artimieji (sutuoktiniai, tėvai (globėjai, įtėviai), pilnamečiai vaikai, įvaikiai, broliai, seserys).
   Imti audinius, ląsteles bei organus iš gyvo veiksnaus donoro leidžiama tik gavus jo raštišką sutikimą ir tik iš suaugusio giminaičio arba sutuoktinio. Imti audinius, ląsteles  ar organus iš pilnamečio neveiksnaus ar ribotai veiksnaus donoro draudžiama (iš gyvo donoro).
    

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 7.

   Ar tiesa, kad jei aš esu donorė, patenku į avariją su kita mano amžiaus mergina kuri nėra donorė, jai bus pirmenybė teikiant gydymą, o man ne, nes aš esu donorė ir galiu būti "naudinga" mirusi. 

   Ne, tai ne tiesa. Gydytojai nėra suinteresuoti didinti mirtingumo savo skyriuose. Į reanimacijos skyrių patekusį pacientą, visų pirma, bus siekiama išgelbėti, ir tik pacientui mirus, t. y. pagal tam tikrus kriterijus nustačius smegenų mirtį, bus pranešama Nacionaliniam transplantacijos biurui ir kalbama su artimaisiais apie donorystę. Biure, gavus pranešimą apie diagnozuotą smegenų mirtį, tikrinama Registre, ar žmogus buvo išreiškęs savo valią dėl donorystės.
   Donoro kortelės su savimi nešiotis net nėra būtina. Labai svarbu, apie savo apsisprendimą pasikalbėti su artimaisiais.
    

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 8.

   Ar įmanoma parduoti inkstą? Ir kiek jis vertas? 

   Įstatymai draudžia pirkti ir parduoti organus. Organai yra gyvybiškai svarbūs ir neįkainojami, todėl Lietuvoje ir pasaulyje jų pirkimo ir pardavimo sandoriai yra draudžiami, už tai gresia baudžiamoji atsakomybė. Lietuvoje prekybą organais draudžia LR teisės aktai: Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių ir (ar) organų donorystės ir transplantacijos įstatymo 13 straipsnis teigia, kad gyvo ar mirusio žmogaus audiniai, ląstelės, organai negali būti komercinių sandorių objektas. Taip pat draudžiama skelbti apie žmogaus audinių, ląstelių, organų poreikį arba jų prieinamumą, siekiant finansinės arba panašios naudos.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 9.

   Laba diena, mane domina ir labai norėčiau daugiau sužinoti apie tai, kur kreiptis jeigu aš norėčiau dar gyva būdama aukoti organą, nes donoro kortelę jau turiu. Kokius organus tokiu atveju galima aukoti ir kokie labiausiai Lietuvoje reikalingi? 

   Vadovaujantis Lietuvoje galiojančiais teisės aktais asmuo būdamas gyvas gali  dovanoti vieną inkstą ar dalį kepenų tik artimam giminaičiui (vaikui, broliui, seseriai, anūkui, pusbroliui, pusseserei ar pan.) arba sutuoktiniui, taip pat yra įteisinta porinė donorystė. Gydymo būdą ir indikacijas transplantacijai nustato gydantis gydytojas ir siunčia pacientą į vieną iš transplantacijos centrų Vilniuje arba Kaune. Būdamas gyvas aukoti organą gali tik 18 metų sulaukęs pilietis. 

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 10.

   Sveiki, turiu donoro kortele jau apie 10 metų. Pastaruoju metu daug laiko praleidžiu užsieniuose. Ar EU ir apskritai pasaulio donorų registrų centrai bendradarbiauja tarusavyje, kad atsitikus nelaimei svetur išliktų galimybė mano organus padovanoti kitiem 

   Įvairiose Europos ir pasaulio šalyse yra skirtingų registrų tipai (asmenų, sutikusių paaukoti savo audinius ir (ar) organus transplantacijai registrai; asmenų, nesutikusiųjų paaukoti savo audinius ir (ar) organus transplantacijai registrai; mišrieji registrai). Registro tipas priklauso ne tik nuo registruojamų asmenų, bet ir nuo šalyje galiojančios teisinės bazės.

   Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM, kaip registro tvarkymo įstaiga, informaciją apie registro duomenis užsienio šalims teikia vadovaudamasis teisės aktais.

   Atnaujinta: 2019 08 07

 • Transplantacija 4
  • 1.

   Laba diena. Žinau, kad Lietuvoje atliekamos kasos ir inksto komplekso transplantacijos. Noriu paklausti, ar bus ateityje atliekamos tik kasos transplantacijos? Suprantu, kad pirmenybė suteikiama dvigubai transplantacijai. Beje inkstuką mes prieš metukus j 

   Pasaulyje, taip pat ir Europoje yra atliekamos vien tik kasos transplantacijos. Lietuvoje jos taip pat bus atliekamos, tačiau kada, tikrai negalime atsakyti.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 2.

   Ar galima persodinti onkologinės ligos pažeistus organus, konkrečiai - kepenis? 

   Jei onkologinis susirgimas nėra išplitęs po visą organizmą, t.y. nėra metastazių, kepenų transplantacija yra galima.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 3.

   Sveiki. Norėčiau sužinoti kokie tiksliai organai ir audiniai gali būti transplantuojami po mirties? 

   Lietuvoje atliekamos šių organų ir organų kompleksų transplantacijos: inkstų, širdies, kepenų, plaučių, širdies-plaučių komplekso, kasos-inksto komplekso ir audinių: ragenų ir kaulinio audinio transplantacijos iš mirusio donoro.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 4.

   Laba diena, mano sūnui reikalinga inkstų transplantacija. Kur reikia kreiptis? Kreipėmės į savo gydytoją, tačiau pilnai į mūsų prašymą neatsako. Ar galėtume registruotis Vilniuje? 

   Šeimos  gydytojas, esant indikacijoms,  rašo siuntimą pas nefrologą dėl tinkamumo inkstų transplantacijai. Jeigu Jūsų sūnui atliekamos dializės, tuomet siuntimą pas nefrologą gali išrašyti dializės gydytojas. Su siuntimu reikia kreiptis į Kauno ar Vilniaus transplantacijų centruose dirbančius nefrologus, t.y. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų arba Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų (VULSK) nefrologus. Jei vaikas nepilnametis – į Vaikų ligoninės VULSK filialo vaikų nefrologus.

   Atnaujinta: 2019 08 07

 • Recipientai 2
  • 1.

   Sveiki! Aš esu po ragenos persodinimo operacijos, esu LABAI dėkinga gydytojams taip pat žmogaus (donoro) artimiesiems. Norėčiau sužinoti ar yra galimybė anonimiškai, internetu bendrauti su donoro artimaisiais?

   Taip, galimybė susirašinėti su donoro artimaisiais yra. Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM tarpininkauja donoro ir recipiento šeimų susirašinėjimui. Bendrauti galima laiškais. Juose galima dėkoti, pasakoti apie save, artimuosius, tačiau be asmenį identifikuojančios informacijos (be vardų ir pavardžių, adresų, telefonų). Taip yra numatyta Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymo 3 straipsnyje: „Žmogaus audinių, ląstelių, organų donorystės ir transplantacijos procesas vyksta vadovaujantis savanoriškumo, neatlygintinumo, anonimiškumo, konfidencialumo, pagarbos žmogaus orumui, didesnės tikėtinos terapinės naudos už galimą riziką donoro ar recipiento sveikatai principais“. Todėl gautus laiškus perskaitome ir persiunčiame adresatui. 
   Laišką be kontaktinių duomenų (Biuro specialistai pasilieka teisę kontaktinius duomenis išbraukti) reikia siųsti į Nacionalinį transplantacijos biurą prie SAM, adresu: Santariškių g. 2, LT-08661, Vilnius. Papildomai Biurui (atskirame lape) reikia nurodyti savo vardą, pavardę, gimimo metus ir kada, kokia ir kuriame transplantacijos centre buvo atlikta transplantacija. Tuomet Biuro specialistai laišką persiunčia donoro artimiesiems. Jeigu donoro artimieji parašo laišką atgal į Biurą, Biuro specialistai persiunčia laišką recipientui.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 2.

   Kur aš galėčiau gauti informacijos apie organų laukiančius pacientus? 

   Apie recipientus, laukiančius donorinių organų, pagal galiojančius įstatymus, informacija neteikiama. Biuro interneto svetainėje teikiama informacija tik apie laukiančiųjų donorinių organų ar audinių recipientų skaičių.

   Atnaujinta: 2019 08 07

 • Donoro kortelė 8
  • 1.

   Ką daryti, jei pamečiau Donoro kortelę?

   Pametus Donoro kortelę, nereikėtų jaudintis. Reikia parašyti prašymą Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriui (Santariškių g. 2, 08661 Vilnius) su prašymu išduoti kortelės dublikatą. Prašyme turi būti nurodytas vardas, pavardė, asmens kodas ir adresas, kuriuo reikės siųsti Donoro kortelę. Donoro kortelės dublikatas bus išsiųstas paštu. Donoro kortelė - tai simbolinis patvirtinimas, kad Jūs savanoriškai ir neatlygintinai sutinkate po savo mirties dovanoti organus ir (ar) audinius transplantacijai. Svarbu ne turėti Donoro kortelę, o apie savo apsisprendimą po mirties dovanoti organus ir (ar) audinius transplantacijai pasikalbėti su savo artimaisiais.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 2.

   Ar pareiškus sutikimą būti donoru (turint Donoro kortelę) artimieji gali to nepaisydami po mano mirties neleisti dovanoti mano organų? 

   Ne, nes Jūsų pasirašytas sutikimas jau yra Jūsų valia – kaip testamentas.
   Civilinio kodekso 2.25 straipsnio 3 punktas nustato, kad asmuo raštu gali nustatyti savo kūno panaudojimo būdą po mirties. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymo 7 straipsniu, kiekvienas veiksnus asmuo, ne jaunesnis kaip 18 metų, turi teisę pareikšti savo valią dėl audinių ir organų panaudojimo transplantacijai po jo mirties (gauti Donoro kortelę). Jei būdamas gyvas asmuo tokios valios nepareiškė, po jo mirties dėl galimybės donorystei paaukoti jo audinius ir (ar) organus įstatymo nustatyta tvarka kreipiamasi į jo artimuosius.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 3.

   Kur kreiptis Santariškėse, jei noriu įsigyti donoro kortelę? 

   Jei esate Santariškėse, galite ateiti į Nacionalinį transplantacijos biurą prie Sveikatos apsaugos ministerijos, kur užpildysite prašymą Donoro kortelei gauti. Biuro adresas: Santariškių g. 2 (Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos), E korpusas, 3 aukštas.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 4.

   Sveiki. Kur reikėtų kreiptis ir ką daryti,norint atsisakyti donoro kortelės?

   Jei Jūs nebenorite turėti Donoro kortelės, tereikia Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM direktoriui parašyti prašymą išbraukti Jus iš Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei  recipientų registro. Prašymą reikia atsiųsti adresu Santariškių g. 2, 08661 Vilnius. Gavus prašymą Jūsų duomenys bus išbraukti iš Registro. Jei po kurio laiko Jūs savo norą pakeisite, vėl galėsite parašyti prašymą Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM direktoriui su prašymus Jus vėl įtraukti į Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei  recipientų registrą.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 5.

   Norėčiau įsigyti donoro kortelę. Gal būtų galima visas reikalingas dokumentų formas užpildyti internetu, kad nereiktų vykti į polikliniką ar kitą įstaigą? 

   Taip sutikimą kad Asmens audiniai, ląstelės ir (ar) organai po jo mirties būtų panaudoti transplantacijai galima pasirašyti elektroniniu būdu. Tai padaryti galima interneto svetainėje www.transplantacija.lt paspaudus aktyvią nuorodą "Pasirašyk internetu" ir prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų. Trumpas filmukas, kaip pildyti sutikimą.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 6.

   Sveiki, ar yra koks nors amžiaus cenzas norint užsiregistruoti donorų registre? Dėkui. 

   Kiekvienas veiksnus asmuo, ne jaunesnis kaip 18 metų, turi teisę pareikšti valią apie sutikimą ar nesutikimą, kad jo audiniai, ląstelės ir (ar) organai po jo mirties būtų panaudoti transplantacijai. Šie duomenys įtraukiami į Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registrą.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 7.

   Gavau donoro kortelę ir nelabai žinau, ką su ja veikti? Ji tiesiog kaip simbolis ar kaip? 

   Donoro kortelė - tai simbolinis patvirtinimas, kad Jūs savanoriškai ir neatlygintinai sutinkate po savo mirties dovanoti organus, ląsteles ir (ar) audinius transplantacijai ir esate įtrauktas į Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registrą.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 8.

   Sveiki, turiu donoro kortele jau apie 10 metų. Pastaruoju metu daug laiko praleidžiu užsieniuose. Ar EU ir apskritai pasaulio donorų registrų centrai bendradarbiauja tarusavyje, kad atsitikus nelaimei svetur išliktų galimybė mano organus padovanoti kitiem 

   Įvairiose Europos ir pasaulio šalyse yra skirtingų registrų tipai (asmenų, sutikusių paaukoti savo audinius ir (ar) organus transplantacijai registrai; asmenų, nesutikusiųjų paaukoti savo audinius ir (ar) organus transplantacijai registrai; mišrieji registrai). Registro tipas priklauso ne tik nuo registruojamų asmenų, bet ir nuo šalyje galiojančios teisinės bazės.

   Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM, kaip registro tvarkymo įstaiga, informaciją apie registro duomenis užsienio šalims teikia vadovaudamasis teisės aktais.

   Atnaujinta: 2019 08 07

 • Kita 1
  • 1.

   Sveiki, norėčiau pasiteirauti, ar galima po mirties savo kūną paaukoti mokslo labui (pvz., įvairiems medicininiams tyrinėjimams) ir, jei įmanoma, kur reikėtų kreiptis, norint tai padaryti? 

   Dėl savo kūno paaukojimo mokslo labui po mirties, t.y. anatominės donorystės, reikėtų kreiptis į medicinos mokymo įstaigas, ruošiančias būsimus medikus. Tai Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas ir Kaune esantis Lietuvos sveikatos mokslų universitetas.
    

   Atnaujinta: 2019 08 07