DUK

Užduokite klausimą

*Pažymėti laukai yra privalomi.

Užduoti klausimą
Išvalyti
Rodyti pilną sąrašą Atkreipkite dėmesį! Jūs pasinaudojote įrašų filtru, todėl matote susiaurintą sąrašą.
 • Donorystė ir transplantacija 13
  • 1.

   Norėčiau tapti kaulų čiulpų donoru. Kur turėčiau kreiptis?

   Norint tapti kaulų čiulpų donoru reikėtų kreiptis į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Kraujo centrą (Santariškių g. 2, Vilnius), tel. 8 688 62 707,  (8 5)  236 5160 . Kitų Lietuvoje esančių kaulų čiulpų donorų registracijos vietų kontaktus galite rasti interneto svetainėje http://bukgeras.lt.

   Atnaujinta: 2021 05 06

  • 2.

   Ar Lietuvoje galima tapti organų donoru po mirties ir už tai gauti kokį nors atlygį? 

   Organų ir (ar) audinių donorystė – savanoriška, altruistiška ir nemokama, todėl už dovanotus organus (audinius) nei donorams, nei jų artimiesiems kompensacijos nemokamos.

   Atnaujinta: 2021 05 06

  • 3.

   Ar hepatitu B persirgęs žmogus gali tapti organų donoru? 

   Organų (audinių) donoras gali būti persirgęs hepatitu B ir jo organai ar audiniai gali būti paimti transplantacijai, nes yra pacientų, laukiančių transplantacijos, kurie taip pat yra persirgę hepatitu B.
   Asmens sveikata, kai jis užpildo sutikimą, kad jo organai ir (ar) audiniai po jo mirties būtų panaudoti transplantacijai, netikrinama. Apie organų ir (ar) audinių tinkamumą transplantacijai gydytojai sprendžia tik po žmogaus mirties atlikdami įvairius tyrimus.

   Atnaujinta: 2021 05 06

  • 4.

   Ar galima transplantacijai paimti organą iš asmens, negalinčio pareikšti sutikimo/nesutikimo? 

   Jei būdamas gyvas asmuo raštu nebuvo išreiškęs sutikimo ar prieštaravimo, kad jo audiniai ir (ar) organai po jo mirties būtų panaudoti transplantacijai, ir nėra užregistruotas Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre, tuomet sprendimą paaukoti organus (audinius) donorystei po jo mirties priima artimieji (sutuoktiniai, tėvai (globėjai, įtėviai), pilnamečiai vaikai, įvaikiai, broliai, seserys).
   Imti audinius, ląsteles bei organus iš gyvo veiksnaus donoro leidžiama tik gavus jo raštišką sutikimą ir tik iš suaugusio giminaičio arba sutuoktinio. Gyvajai donorystei imti audinius, ląsteles ar organus iš pilnamečio neveiksnaus ar ribotai veiksnaus donoro draudžiama.

   Atnaujinta: 2021 05 06

  • 5.

   Žinau, kad Lietuvoje atliekamos kasos ir inksto komplekso transplantacijos. Noriu paklausti, ar ateityje bus atliekamos tik kasos transplantacijos? 

   Pasaulyje, taip pat ir Europoje, yra atliekamos vien tik kasos transplantacijos. Lietuvoje jos kol kas neatliekamos. Ar bus atliekamos ir kada, negalime atsakyti.

   Atnaujinta: 2021 05 10

  • 6.

   Ar tiesa, kad jeigu aš esu pasirašęs sutikimą Donoro kortelei gauti, patenku į avariją su kitu mano amžiaus žmogumi, kuris Donoro kortelės neturi, jam bus pirmenybė teikiant gydymą, o man ne, nes aš esu donorų sąraše ir galiu būti „naudingas“ miręs? 

   Ne, tai nėra tiesa. Gydytojai nėra suinteresuoti didinti mirtingumo savo skyriuose ir neturi išankstinės informacijos, ar žmogus yra įtrauktas į Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registrą. Į reanimacijos skyrių patekusį pacientą, visų pirma, bus siekiama išgelbėti, ir tik pacientui mirus, t. y. pagal tam tikrus kriterijus nustačius smegenų mirtį, apie tai bus pranešama Nacionaliniam transplantacijos biurui prie SAM ir kalbama su artimaisiais apie galimybę paaukoti organus (audinius) donorystei. Informacija, ar žmogus buvo išreiškęs savo valią dėl donorystės ir yra įtrauktas į Registrą, Biure tikrinama tik tada, kai iš ligoninės gaunamas pranešimas apie diagnozuotą žmogaus smegenų mirtį.

   Atnaujinta: 2021 05 06

  • 7.

   Ar galima persodinti onkologinės ligos pažeistus organus, konkrečiai - kepenis? 

   Jei onkologinis susirgimas nėra išplitęs po visą organizmą, t.y. nėra metastazių, kepenų transplantacija yra galima.

   Atnaujinta: 2021 05 10

  • 8.

   Ar yra galimybė anonimiškai, internetu bendrauti su donoro artimaisiais?

   Taip, galimybė susirašinėti su donoro artimaisiais yra. Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM tarpininkauja donoro ir recipiento šeimų susirašinėjimui. Bendrauti galima laiškais. Juose galima dėkoti, pasakoti apie save, artimuosius, tačiau be asmenį identifikuojančios informacijos (be vardų ir pavardžių, adresų, telefonų).
   Taip yra numatyta Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymo 3 straipsnyje: „Žmogaus audinių, ląstelių, organų donorystės ir transplantacijos procesas vyksta vadovaujantis savanoriškumo, neatlygintinumo, anonimiškumo, konfidencialumo, pagarbos žmogaus orumui, didesnės tikėtinos terapinės naudos už galimą riziką donoro ar recipiento sveikatai principais“. Iš recipientų gautus laiškus perskaitome ir persiunčiame donoro artimiesiems. 
   Laišką be kontaktinių duomenų (Biuro specialistai pasilieka teisę kontaktinius duomenis išbraukti) reikia siųsti į Nacionalinį transplantacijos biurą prie SAM, adresu: Santariškių g. 2, LT-08661, Vilnius. Papildomai Biurui (atskirame lape) reikia nurodyti savo vardą, pavardę, gimimo metus ir kada, kokia ir kuriame transplantacijos centre buvo atlikta transplantacija. Tuomet Biuro specialistai laišką persiunčia donoro artimiesiems. Jeigu donoro artimieji parašo laišką atgal į Biurą, Biuro specialistai persiunčia laišką recipientui.

   Atnaujinta: 2021 05 10

  • 9.

   Ar įmanoma parduoti inkstą? Ir kiek jis vertas? 

   Įstatymai draudžia pirkti ir parduoti organus. Organai yra gyvybiškai svarbūs ir neįkainojami, todėl Lietuvoje ir pasaulyje jų pirkimo ir pardavimo sandoriai yra draudžiami, už tai gresia baudžiamoji atsakomybė. Lietuvoje prekybą organais draudžia LR teisės aktai: Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių ir (ar) organų donorystės ir transplantacijos įstatymo 13 straipsnis teigia, kad gyvo ar mirusio žmogaus audiniai, ląstelės, organai negali būti komercinių sandorių objektas. Taip pat draudžiama skelbti apie žmogaus audinių, ląstelių, organų poreikį arba jų prieinamumą, siekiant finansinės arba panašios naudos.

   Atnaujinta: 2019 08 07

  • 10.

   Norėčiau daugiau sužinoti apie tai, kur kreiptis, jeigu aš norėčiau dar gyvas būdamas aukoti organą? Donoro kortelę jau turiu. Kokius organus tokiu atveju galima aukoti ir kokie labiausiai reikalingi Lietuvoje? 

   Vadovaujantis Lietuvoje galiojančiais teisės aktais, būdamas gyvas asmuo gali dovanoti vieną inkstą ar dalį kepenų tik artimam giminaičiui (vaikui, broliui, seseriai, anūkui ar pan.) arba sutuoktiniui, taip pat yra įteisinta porinė donorystė. Gydymo būdą ir indikacijas transplantacijai nustato gydantis gydytojas ir siunčia pacientą į vieną iš transplantacijos centrų Vilniuje arba Kaune. Būdamas gyvas organą aukoti gali tik 18 metų sulaukęs pilietis. 

   Atnaujinta: 2021 05 06

  • 11.

   Kokie tiksliai organai ir audiniai gali būti transplantuojami po mirties? 

   Lietuvoje iš mirusio donoro atliekamos šių organų ir organų kompleksų transplantacijos: inkstų, širdies, kepenų, plaučių, širdies-plaučių komplekso, kasos-inksto komplekso, bei šių audinių transplantacijos: ragenų ir kaulinio audinio transplantacijos. Iš gyvo donoro atliekamos inksto transplantacijos. 

   Atnaujinta: 2021 05 10

  • 12.

   Kur aš galėčiau gauti informacijos apie organų laukiančius pacientus? 

   Apie recipientus, laukiančius donorinių organų, pagal galiojančius įstatymus, informacija neteikiama. Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM interneto svetainėje teikiama informacija tik apie laukiančiųjų donorinių organų ar audinių recipientų skaičių.

   Atnaujinta: 2021 05 10

  • 13.

   Mano sūnui reikalinga inkstų transplantacija. Kur reikia kreiptis? Kreipėmės į savo gydytoją, tačiau pilnai į mūsų prašymą neatsakė. Ar galėtume transplantacijai registruotis Vilniuje? 

   Šeimos gydytojas, esant indikacijoms, rašo siuntimą pas nefrologą dėl tinkamumo inkstų transplantacijai. Jeigu Jūsų sūnui atliekamos dializės, tuomet siuntimą pas nefrologą gali išrašyti dializės gydytojas. Su siuntimu reikia kreiptis į Kauno ar Vilniaus transplantacijų centruose dirbančius nefrologus, t. y. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų arba Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų (VUL SK) nefrologus. Jei vaikas nepilnametis – į Vaikų ligoninės VUL SK filialo vaikų nefrologus.

   Ar pacientui reikalinga organo (audinio) transplantacija ir ar jį galima ir reikia įtraukti į Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registrą, po įvairių tyrimų sprendžia medikų konsiliumas. 

   Atnaujinta: 2021 05 10