Lietuva su visa Europa ir pasauliu mini organų donorystės dieną

Data

2020 10 09

Įvertinimas
0
Tinkama puslapiui.png

Spalio mėnesį Lietuva su visa Europa ir pasauliu mini organų donorystės dieną, kurios metu visuomenės dėmesiui atkreipti į organų donorystės ir transplantacijos temą organizuojami įvairūs renginiai ir akcijos. Šiemet ši diena minima spalio 10 d.

Organų transplantacija yra dviejų lygiaverčių dedamųjų – aukštų medicinos pasiekimų ir kilnaus artimųjų sprendimo – rezultatas. Nuolat tobulėjanti medicina randa vis naujų ir įvairių būdų kaip padėti žmonėms ir išsaugoti jų gyvybę bei sveikatą, transplantacija – vienas iš tų būdų, tačiau sudėtingos operacijos negalėtų vykti be pozityvaus ir teigiamo visuomenės požiūrio.

Šiais metais Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugo ministerijos užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad du trečdaliai Lietuvos gyventojų pritaria organų donorystei.

Daugiau kaip trečdalis gyventojų sutiktų dovanoti mirusio artimojo organus, jei būdamas gyvas jis nebuvo pasirašęs sutikimo, o nuomonės šiuo klausimu nebuvo pareiškęs. NTB atkreipia visuomenės dėmesį, kad netekties valandą tokį sprendimą priimti nėra lengva, todėl svarbu apie organų donorystę kalbėtis šeimoje – žinant artimojo valią, sprendimo priėmimas tampa lengvesnis.

Lietuvoje organų ar audinių transplantacijos laukia 401 žmogus, tarp jų – 18 vaikų. Šiais metais registruotas 31 efektyvus donoras. Šių donorų dėka gyvybė išgelbėta ar sveikata pagerinta daugiau kaip 90-čiai pacientų. Tai – 90 šeimų, vėl galėsiančių grįžti į pilnavertį gyvenimą.   

 

Kviečiame dalyvauti renginiuose organų donorystės dienai paminėti:

Spalio 9 d., penktadienį, asociacija „Gyvastis“ visoje Lietuvoje degs žvakutes organų donorams atminti. Vilniuje žvakutės bus deginamos 16-20 val. Vilniaus arkikatedros aikštėje.

Spalio 10 d., šeštadienį, 14 val. pievoje prie Baltojo tilto vyks organų donorystės renginys visuomenei. Renginyje su dalyviais savo patirtimi apie donorystės ir transplantacijos procesą dalinsis Santaros klinikų transplantologų grupė. Renginio dalyviai turės galimybę susipažinti su greitosios pagalbos automobiliu ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos bei Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparniais, kuriais į skubias operacijas gabenami donorų organai.

Renginyje su edukacine programa taip pat dalyvaus Nacionalinis kraujo centras, lankytojai galės iš arčiau susipažinti su neatlygintina kraujo donoryste bei turės progą padovanoti kraujo. Renginio dalyviai bus vaišinami kareiviška koše ir arbata, numatyti užsiėmimai mažiesiems šventės lankytojams.

Viso renginio metu bus galima pasirašyti sutikimus Donoro kortelei gauti.

Organų donorystei palaikyti šeštadienio vakarą 19 val. aštuoni didieji Lietuvos miestai nušvis žalia (organų donorystės) spalva.

Spalio 11 d., sekmadienį, už organų donorus, jų artimuosius, transplantacijas atliekančius gydytojus, žmonių, gyvenančių su transplantuotais organais, sveikatą visoje Lietuvoje bus aukojamos Šv. Mišios.