2024-04-15

Skubiam donoro organo pergabenimui pasitelktas Karinių oro pajėgų sraigtasparnis

Šiandien Nacionalinio transplantacijos biuras dėl skubaus donorinio organo pergabenimo kreipėsi į Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgas. 9.30 val. KOP sraigtasparnis sėkmingai pasiekė Pajuosčio aerodromą, iš kurio išgabeno medikų komandą su ypatingos reikšmės kroviniu – donorinių organu, kuris kažkam suteiks viltį prisikelti naujam gyvenimui.

 

„Nuoširdi užuojauta ir padėka mirusio Donoro šeimai ir artimiesiems. Negali būti nieko kilniau, nei netekus savo artimojo, priimti sprendimą gelbėti sunkiai sergančiųjų gyvybes. Ačiū visiems donorystės ir transplantacijos proceso dalyviams: gydytojams, laboratorijų specialistams, Lietuvos policijos pareigūnams, Lietuvos kariuomenei ir Lietuvos Karinėms oro pajėgoms“, - komentuoja NTB vadovė Audronė Būziuvienė.

 

Donoro organų pergabenimas yra viena iš Lietuvos kariuomenės taikos meto užduočių. Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos donorų organus pergabena pagal bendradarbiavimo sutartį su Nacionaliniu transplantacijos biuru.

 

Daugėja pritariančių organų ir audinių donorystei

Vis daugiau šalies gyventojų sąmoningai palaiko organų ir audinių donorystę, rodo Nacionalinio transplantacijos biuro užsakymu viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. Remiantis apklausos duomenimis, organų donorystei pritaria 83 proc. tyrimo dalyvių, o tai yra 11 proc. daugiau nei prieš dvejus metus. Tuomet donorystei pritarė 72 procentai. 

 

Pritarimą lemia donorystės prasmės suvokimas 

Apklausoje gyventojų taip pat buvo teiraujamasi, kokie veiksniai labiausiai lemtų žmogaus apsisprendimą pritarti organų donorystei. 43 proc. respondentų pažymėjo, kad tai yra donorystės prasmės suvokimas, dar 19 proc. įvardijo pasitikėjimą gydytoju

 

Artimieji turi žinoti mūsų nuomonę apie donorystę

Nors Lietuvoje yra beveik 47 tūkstančiai žmonių, išreiškusių pritarimą organų ir audinių donorystei bei užpildžiusių sutikimo formą Donoro kortelei gauti, tam turi pritarti ir mūsų artimieji. Todėl labai svarbu, kad jie žinotų apie jūsų apsisprendimą dėl organų ir audinių donorystės – skirkime laiko šiam pokalbiui, kuris kažkam gali išgelbėti gyvybę ar pagerinti gyvenimo kokybę.

 

---

Praėjusiais metais Lietuvoje buvo užregistruotas 131 potencialus donoras ir 71 šeima, nepaisant netekties skausmo, sutiko savo artimųjų organus ir audinius dovanoti transplantacijai. Šiuo metu donorinių organų ir audinių laukia daugiau kaip 300 žmonių – 9 iš jų yra vaikai. Sutikimą po mirties tapti donorais yra išreiškę daugiau kaip 47,5  tūkst. Lietuvos gyventojų, pranešė NTB.