Sutikimus organų donorystei pasirašę SAM darbuotojai: svarbiausia – apsispręsti

Data

2020 10 09

Įvertinimas
0
IMG_3318.JPG

Artėjant Pasaulinei ir Europos organų donorystės dienai, dalis Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojų priėmė reikšmingą sprendimą ir pasirašė sutikimus organų donorystei. Šiuo kilniu gestu darbuotojai skatina ir kitus visuomenės narius galvoti apie organų donorystę bei pasekti jų pavyzdžiu priimant sprendimą.

Sulaukę Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NTB) kvietimo pasirašyti sutikimus Donoro kortelei gauti, apsisprendusieji Ministerijos darbuotojai išreiškė savo geranorišką valią savo organus dovanoti organų ar audinių transplantacijos laukiantiems žmonėms, kai patiems jų nebereikės.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad jis pats jau seniai yra priėmęs sprendimą ir pasirašęs sutikimą organų donorystei ir sveikina tokį kolegų sprendimą.

„Organų donorystė yra aukščiausia humaniškumo išraiška, galinti išgelbėti kitų žmonių gyvybes, grąžinti šypseną artimiesiems. Dėkoju kolegoms už parodytą pavyzdį, solidarumą ir kilnumą. Žinojimas, kad gali prisidėti gelbėjant kitų gyvybes yra labai jaudinantis ir svarbus, nuteikiantis pozityviai vien dėl to, kad gali padėti kitiems. Tikiuosi, kad kolegų pavyzdys paskatins galvoti apie organų donorystę ir kitus Lietuvos gyventojus bei prisidėti prie pritariančiųjų“, - sako ministras A. Veryga.  

Ministerijos darbuotojų apsisprendimu džiaugėsi NTB direktorius Artūras Bagotyrius.

„Labai svarbus kiekvienas žmogaus pritarimas organų donorystei. Kuo daugiau žmonių išreiškia geranorišką valią pasirašydami sutikimą, tuo svaresnis pritariančiųjų balsas. Viliuosi, kad ši graži valios išraiška tarp darbuotojų turės tęstinumą – apie organų donorystę kalbėsime ir priimti sprendimą kviesime ir kitų institucijų darbuotojus“, - sako A. Bagotyrius.  

Lietuvoje organų ar audinių transplantacijos laukia 401 žmogus, tarp jų – 18 vaikų. Šiais metais iki spalio 1 d. registruotas jau 31 efektyvus donoras, iš kurio transplantacijai paimtas bent vienas organas ar audinys. Jų dovanoti organai išgelbėjo gyvybes ar gyvenimo kokybę pagerino daugiau kaip 90-čiai recipientų.

Didžiausia laukiančių pacientų dalis laukia inksto bei ragenos transplantacijos. Jų persodinimo operacijų ir yra atliekama daugiausiai.

Šiuo metu Lietuvoje Donoro kortelę turi jau 33 427 žmonės. Donoro kortelė – tai simbolinė asmens valios išraiška, kad jis pritaria organų donorystei bei sutinka dovanoti savo organus sunkiai sergantiems pacientams, kai pačiam jų nebereikės, ir taip išgelbėti žmonių gyvybes ar pagerinti jų gyvenimo kokybę. Vienas organų donoras gali išgelbėti iki 7 sergančiųjų.

„Netekties valandą visuomet kalbama su artimaisiais – ar jie sutinka, kad mirusiojo organai būtų paaukoti donorystei, – sako NTB direktorius A. Bagotyrius. – sunkią akimirką tokį sprendimą priimti nėra lengva, todėl svarbu apie organų donorystę kalbėtis šeimoje – žinant artimojo valią, sprendimo priėmimas tampa lengvesnis.“

NTB kviečia apsvarstyti organų donorystės klausimą, diskutuoti šia tema su artimaisiais, klausti jų nuomonės ir pasakyti savąją, o priėmus teigiamą sprendimą, pasirašyti sutikimą organų donorystei. Jį pasirašyti galima ir internetu: https://ntb.lt