Lietuvos šaulių sąjungos narė Dovilė: „Viskas – Tėvynės labui!“

Data

2022 09 23

Įvertinimas
0
Dovilė Ibianskaitė.jpeg

Organų donorystė – tai dalelės savo kūno dovanojimas kitam žmogui, taip suteikiant jam viltį pasveikti ir sugrįžti į įprastą gyvenimą. Mažoje Donoro kortelėje telpa labai svarbi žinia – jos savininkas po mirties norėtų grąžinti sveikatą kitam žmogui ir taip išgelbėti jo gyvybę ar išvaduoti jį iš gydymo procedūrų.

Remiantis Nacionalinio transplantacijos biuro atliekamų apklausų rezultatais, Lietuvoje organų donorystei palankumą išsako vis daugiau žmonių. Šiuo metu Donoro kortelę Lietuvoje turi kiek daugiau nei 42 tūkstančiai žmonių.

Viena iš jų – Lietuvos šaulių sąjungos, 1009 Tauro kuopos šaulė Dovilė Ibianskaitė. Pasak šaulių sąjungos narės, jai organų donorystė reiškia galimybę padėti žmonėms net ir po savo mirties – suteikti jiems antrą šansą gyventi, matyti pasaulį, kvėpuoti ir džiaugtis kiekviena diena bei toliau kurti savo ateitį.

„Kaip šaulei, organų donorystė yra ir dar stipresnis priesaikos žodžių  „Tėvynės labui“ įprasminimas, nes būdama šaule aš atiduodu savo jėgas ir laiką, o tapusi donore, esu pasiryžusi atiduoti ir dalį savo pačios kūno, kad mano tėvynainiai, broliai ir seserys gyvenantys Lietuvoje, galėtų toliau saugoti ir puoselėti Lietuvą“, – sako ji.

Kviečia pasitelkti vaizduotę

Dovilė yra ne tik įsigijusi Donoro kortelę, tačiau ir jau kelerius metus neatlygintinai donuoja kraują, tad donorystė yra neatsiejama jos gyvenimo dalis.

„Apie organų donorystę galvojau jau seniai, tačiau tik ne per seniausiai oficialiai užpildžiau prašymą gauti Donoro kortelę. Iki tol, buvau pranešusi savo šeimynai, kad nelaimės atveju mano organus galima aukoti kitiems. Dabar, su Donoro kortele, jokių abejonių neturėtų likti“, – įsitikinusi ji.

Šaulė abejojančius dėl Donoro kortelės įsigijimo kviečia įsivaizduoti situaciją, kai pačiam gyvybiškai yra reikalinga organų transplantacija:

„Tokiu atveju labai greitai galima suprasti, kaip svarbu apie donorystę kalbėti kuo plačiau, kad nebeliktų pacientų ilgai laukiančių transplantacijos. Iš kitos pusės, kviesčiau į donorystę pasižiūrėti ir per pilietiškumo prizmę – tai būdas padėti savo tėvynainiams, tautiečiams, tai yra ir aukštesnis asmens, kaip piliečio tikslas, nes tampi pasiryžęs dėl kito žmogaus atiduoti dalį savęs.

Ir galiausiai, kalbant labai pragmatiškai ir galbūt net grubokai – kam tau reikės tų organų, kai būsi miręs? Geriau paaukoti juos tiems, kurių gyvenimas be naujų donorinių organų gali būti šimtus kartų prastesnis. Šiuo atveju vieno nelaimė (mirtis), gali tapti kito didžiausiu džiaugsmu ir didžiausia dovana. Tad labai kviečiu visus tapti pilietiškais, mylėti savo kaimyną ir artimą bei pasiryžti padovanoti kam nors gyvenimą. Viskas – Tėvynės labui!“.

Kortelė – svarbaus sprendimo išraiška

Donoro kortelė yra kilnaus pasirinkimo simbolis – žmogaus sprendimas po mirties padovanoti savo organus donorystei yra be galo svarbus ir pagal organų donorystę Lietuvoje reglamentuojančius įstatymus, įsigijus Donoro kortelę žmogaus pasirinkimas yra neginčijamas. Tačiau kadangi organų donorystė yra labai jautri sritis, tam, kad ji niekam nesukeltų neigiamų emocijų – medikai prašo ir artimųjų pritarimo. Žinoma, žinant, kad artimasis turėjo Donoro kortelę – pasirinkimas yra daug lengvesnis.

Pagal NTB statistinius duomenis, 2022 m. maždaug 28 proc. žmonių nesutiko padovanoti artimojo organų donorystei, tad jei Jūs turite ar planuojate įsigyti Donoro kortelę, skirkite laiko pokalbiui su artimaisiais ir papasakokite jiems apie savo pasirinkimą.

Organų donorystei TAIP  taria ir garsūs žmonės – Merūnas Vitulskis, Andrius Mamontovas, Edmundas Jakilaitis, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Stanislavas Stavickis-Stano, Beata Nicholson, Arūnas Valinskas, Vaidotas Žala, Marius Jampolskis ir kiti.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 321 žmogus*: 74 laukia inksto, 35 širdies, 8 plaučių, 5 širdies-plaučių komplekso, 51 kepenų, 148 ragenų transplantacijos. Iš jų – 4 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Organo transplantacijos labai netikėtai gali prireikti bet kuriam žmogui. Nepriklausomai nuo amžiaus, organų būklė gali pablogėti po įvairių ligų, jų komplikacijų, traumų, apsinuodijimų ir t. t., dėl to gali atsirasti poreikis transplantacijai.Šiuo metu Lietuvoje donorais gali tapti visi pilnametystės sulaukę asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir gauna donoro kortelę. Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Sutikimą galima užpildyti ir internetu, prisijungus prie elektroninių valdžios vartų. Išsamiau apie tai, kaip gauti donoro kortelę, skaitykite čia.

*2022 metų rugpjūčio 31 d. duomenimi