Lietuvos šaulių sąjungos narė Lina: donorystė – pati didžiausia dovana

Data

2022 10 31

Įvertinimas
0
Lina papinigė.jpg

Apie organų donorystę kalbėti gali būti sunku, tačiau tai daryti būtina. Vienas organų ir audinių Donoras gali suteikti viltį net 7 žmonėms, kurių vienintele galimybe pasveikti yra tapusi organų transplantacija.

 

Donoro kortelė – kilnumo simbolis, kuris išreiškia žmogaus pritarimą ir norą po mirties padovanoti pačią didžiausią dovaną kitam žmogui – dalelę savęs, kuri gali pagerinti gyvenimo kokybę ar išgelbėti sunkiai sergančio gyvybę.

 

Remiantis Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) atliekamomis apklausomis, Lietuvoje organų donorystei palankumą išsako vis daugiau žmonių.

 

Organų donorystei pritaria ir Lietuvos šaulių sąjunga. Šaulių sąjungos narė Lina Papinigė Donoro kortelę įsigijo dar 2006 metais. Moteris sako, kad net nesvarstė, ar reikia ją įsigyti, tiesiog užpildė prašymą.

 

„Man organų donorystė reiškia pačią didžiausią dovaną, kurią vienas žmogus gali padovanoti kitam”, – sako Lina.

 

Šaulė skatina ir kitus nedvejoti dėl organų donorystės ir Donoro kortelės įsigijimo: „Donoro kortelė nieko nekainuoja, o gali dovanoti neįkainojamą dovaną, gyvenimą tiems, kurie lieka po mūsų! Nedvejok!”.

 

Kortelė – svarbaus sprendimo išraiška

 

Donoro kortelė yra kilnaus pasirinkimo simbolis – žmogaus sprendimas po mirties padovanoti savo organus donorystei yra be galo svarbus ir pagal organų donorystę Lietuvoje reglamentuojančius įstatymus, įsigijus Donoro kortelę žmogaus pasirinkimas yra neginčijamas. Tačiau kadangi organų donorystė yra labai jautri sritis, tam, kad ji niekam nesukeltų neigiamų emocijų – medikai prašo ir artimųjų pritarimo. Žinoma, žinant, kad artimasis turėjo Donoro kortelę – pasirinkimas yra daug lengvesnis.

 

Pagal NTB statistinius duomenis, 2022 m. maždaug 33 proc. žmonių nesutiko padovanoti artimojo organų donorystei, tad jei Jūs turite ar planuojate įsigyti Donoro kortelę, skirkite laiko pokalbiui su artimaisiais ir papasakokite jiems apie savo pasirinkimą.

 

Organų donorystei TAIP taria ir garsūs žmonės – Merūnas Vitulskis, Andrius Mamontovas, Edmundas Jakilaitis, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Stanislavas Stavickis-Stano, Beata Nicholson, Arūnas Valinskas, Vaidotas Žala, Marius Jampolskis ir kiti.

 

Šiuo metu Lietuvoje organų ir audinių transplantacijų laukia 332 žmonės*: 72 laukia inksto, 35 širdies, 9 plaučių, 5 širdies-plaučių komplekso, 56 kepenų, 155 ragenų transplantacijos. Iš jų – 3 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

 

Organo transplantacijos labai netikėtai gali prireikti bet kuriam žmogui, nepriklausomai nuo amžiaus, organai gali susirgti po įvairių ligų komplikacijų, traumų, apsinuodijimų ir t. t.

 

Šiuo metu Lietuvoje donorais gali tapti visi pilnametystės sulaukę asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir gauna donoro kortelę. Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Sutikimą galima užpildyti ir internetu, prisijungus prie elektroninių valdžios vartų. Išsamiau apie tai, kaip gauti donoro kortelę, skaitykite čia.

 

*2022 metų rugsėjo 30 d. duomenimis