Lietuvos šaulių sąjungos nariai pritaria organų donorystei

Data

2022 11 14

Įvertinimas
0
BeFunky-collage (6).jpg

Organų donorystė ir transplantacija suteikia viltį pasveikti ir gyventi tiems, kuriems kitų išeičių jau nebeliko. Visgi tai, ar išsipildys transplantacijos laukiančių pacientų viltys, priklauso tik nuo kitų žmonių altruistiškumo.

Remiantis Nacionalinio transplantacijos biuro atliekamų apklausų rezultatais, Lietuvoje organų donorystei palankumą išsako vis daugiau žmonių. Šiuo metu Donoro kortelę Lietuvoje turi kiek daugiau nei 42 tūkstančiai žmonių.

Organų donorystei pritaria ir Lietuvos šaulių sąjunga. Šaulė Rasa Rimidytė pritarimą organų donorystei išreiškė dar prieš atsirandant tokioms Donoro kortelėms, kokias turime šiandien.

Į organų donorystę įsirašiau seniai, tada dar nebuvo kortelių. Poliklinikoje užpildžiau anketą. Geram žmogui negaila. Tik vos peržengus slenkstį lauk, gal tarpdurio skersvėjis man į galvą mostelėjo paklaikusių minčių gūsį, kurios ėmė kuo įmantriau smagintis – kaip už kampo belaukiant sraigtasparniui, rūpestingi gydytojai vieną po kito ima dar šiltus mano organus. O, varge.

Kaip šaltą prakaitą nubraukiau visas mintis, kažkur ten, maždaug į griaučius, kurių tikrai niekas neima – prašom tučtuojau aprimti ir stebėti, kaip smagiai čia ir dabar žingsniuoju“, – tą dieną prisimena Rasa.

Praėjus keleriems metams, šaulę pasiekė ir Donoro kortelė. Tą akimirką daug emocijų ji nesukėlė, Rasa kortelę įdėjo tarp visų kitų turimų ir pamiršo.

„Ilgainiui ėmiau pastebėti, kad ši kortelė – maloniausia. Su ja niekada nereikia aiškintis, ginčytis ir polemizuoti prie bankomato. Be to – nereikia klampoti klystkeliais kluone per nesibaigiantį daržovių skyrių paskui amžinus kitos – nuolaidų pamišėlės  kaprizus.

Ir nereikia susierzinti dėl nervingiausios – ir vėl dėl nuolat besikartojančio ir tikrai visiškai šį kartą, kaip visada, sumauto mano atvaizdo nuotraukėlėje apšvietimo, – ir nėra ko čia visiems stebeilytis.

Donoro kortelė, geriausias gyvenimo prieskonis, labai retai, bet vis tik pasitaiko, kartais, niekada neieškoma tarp visų kitų – šypteli vos pastebimu gintaro spalvos pakraštėliu ir tarytum mosteli man suokalbišką mirksnį: „Rasa, tu čia ir dabar esi gyva! Ačiū“. Tai geriausia, kas šiandien nutiko“, – šypsosi šaulė Rasa.

Gerus darbus daryti gera

Pritarimą organų donorystei reiškia ir Lietuvos šaulių sąjungos narys Tadas Vaičiulionis. Jis savo rankose taip pat laiko Donoro kortelę.

„Donorystė (visomis savo rūšimis) man atrodo savaime suprantamas dalykas. Jei gali duoti, tai ir duodi, ir viskas. Tai bene lengviausias būdas gelbėti gyvybes“, – sako jis.

Pats Tadas Donoro kortelę įsigijo tiesiog dalyvaudamas bėgimo renginyje.

„Kortelę įgijau spontaniškai – po nubėgto pusmaratonio. Tada dar ir kraujo donavau, ir į kaulų čiulpų registrą įsirašiau“, – šypsosi šaulys.

Tiems, kurie norėtų įsigyti Donoro kortelę, tačiau vis dar dvejoja tą padaryti, Tadas siunčia trumpą, tačiau nuoširdžią žinutę: „Dvejojantiems galiu pasakyti, kad gerus darbus daryti gera!“.

Kortelė – svarbaus sprendimo išraiška

Donoro kortelė yra kilnaus pasirinkimo simbolis – žmogaus sprendimas po mirties padovanoti savo organus donorystei yra be galo svarbus ir pagal organų donorystę Lietuvoje reglamentuojančius įstatymus, įsigijus Donoro kortelę žmogaus pasirinkimas yra neginčijamas. Tačiau kadangi organų donorystė yra labai jautri sritis, tam, kad ji niekam nesukeltų neigiamų emocijų – medikai prašo ir artimųjų pritarimo. Žinoma, žinant, kad artimasis turėjo Donoro kortelę – pasirinkimas yra daug lengvesnis.

Pagal NTB statistinius duomenis, 2022 m. maždaug 34 proc. žmonių nesutiko padovanoti artimojo organų donorystei, tad jei Jūs turite ar planuojate įsigyti Donoro kortelę, skirkite laiko pokalbiui su artimaisiais ir papasakokite jiems apie savo pasirinkimą.

Organų donorystei TAIP taria ir garsūs žmonės – Skirmantas Malinauskas, Merūnas Vitulskis, Andrius Mamontovas, Edmundas Jakilaitis, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Stanislavas Stavickis-Stano, Beata Nicholson, Arūnas Valinskas, Vaidotas Žala, Marius Jampolskis ir kiti.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 334 žmonės*: 74 laukia inksto, 36 širdies, 9 plaučių, 5 širdies-plaučių komplekso, 55 kepenų, 155 ragenų transplantacijos. Iš jų – 3 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Organo transplantacijos labai netikėtai gali prireikti bet kuriam žmogui. Nepriklausomai nuo amžiaus, organų būklė gali pablogėti po įvairių ligų, jų komplikacijų, traumų, apsinuodijimų ir t. t., dėl to gali atsirasti poreikis transplantacijai. Šiuo metu Lietuvoje donorais gali tapti visi pilnametystės sulaukę asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir gauna donoro kortelę. Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Sutikimą galima užpildyti ir internetu, prisijungus prie elektroninių valdžios vartų. Išsamiau apie tai, kaip gauti donoro kortelę, skaitykite čia.

*2022 metų spalio 31 d. duomenimis