Lietuvos Šaulių sąjungos narys Arūnas: „Kas kitas padės, jei ne mes vieni kitiems“

Data

2022 09 09

Įvertinimas
1
Arūnas Simonaitis.jpg

Organų donorystė – viltis gyventi tiems, kuriems kitų išeičių jau nebeliko. Tokių pacientų gyvybė ir gyvenimas priklauso tik nuo kilnių žmonių sprendimo padovanoti mirusio artimo žmogaus dalelę kitiems.

Donoro kortelė – kilnumo simbolis, kuris išreiškia žmogaus pritarimą ir norą po mirties padovanoti pačią didžiausią dovaną kitam žmogui – dalelę savęs, kuri gali pagerinti gyvenimo kokybę ar net išgelbėti gyvybę.

Remiantis Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) atliekamomis apklausomis, Lietuvoje organų donorystei palankumą išsako vis daugiau žmonių.

Organų donorystei pritaria ir Lietuvos Šaulių sąjunga. Vienas iš jos narių – Karaliaus Mindaugo 10-osios rinktinės šaulys Arūnas Simonaitis. Vyras pasakoja, kad kraują dovanoja jau nuo 2015 metų ir vieną kartą nuėjęs padovanoti kraujo pamatė brošiūrą apie organų donorystę:

„Mintyse tarsi lemputė sužibo „o kodėl ne?”… Tą pačią dieną užpildžiau anketą ir jau nuo 2016 metų turiu Donoro kortelę. Tiesiog gera žinoti, kad galbūt dar galėsiu kažkam padėti, kai to labai reikės“, – sako jis.

Šaulių sąjungos narys džiaugiasi žinodamas, kad yra galimybė net ir po mirties padėti kitam:

„Galiu kalbėti palyginimais. Turtų į anapus nenusinešime, tad jei tik yra bent menkiausia galimybė padėti tiems, kuriems galbūt dar visas gyvenimas prieš akis, o tau jau kaip tų turtų nebeprireiks... Tai darykite viską, kas tik pasitarnaus gelbstint gyvybes... Kas kitas padės, jei ne mes vieni kitiems“.

Kortelė – svarbaus sprendimo išraiška

Donoro kortelė yra kilnaus pasirinkimo simbolis – žmogaus sprendimas po mirties padovanoti savo organus donorystei yra be galo svarbus ir pagal organų donorystę Lietuvoje reglamentuojančius įstatymus, įsigijus Donoro kortelę žmogaus pasirinkimas yra neginčijamas. Tačiau kadangi organų donorystė yra labai jautri sritis, tam, kad ji niekam nesukeltų neigiamų emocijų – medikai prašo ir artimųjų pritarimo. Žinoma, žinant, kad artimasis turėjo Donoro kortelę – pasirinkimas yra daug lengvesnis.

Pagal NTB statistinius duomenis, 2022 m. maždaug 28 proc. žmonių nesutiko padovanoti artimojo organų donorystei, tad jei jūs turite ar planuojate įsigyti Donoro kortelę, skirkite laiko pokalbiui su artimaisiais ir papasakokite jiems apie savo pasirinkimą.

Organų donorystei TAIP  taria ir garsūs žmonės – Merūnas Vitulskis, Andrius Mamontovas, Edmundas Jakilaitis, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Stanislavas Stavickis-Stano, Beata Nicholson, Arūnas Valinskas, Vaidotas Žala, Marius Jampolskis ir kiti.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 321 žmogus: 74 laukia inksto, 35 širdies, 8 plaučių, 5 širdies-plaučių komplekso, 51 kepenų, 148 ragenų transplantacijos. Iš jų – 4 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Organo transplantacijos labai netikėtai gali prireikti bet kuriam žmogui. Nepriklausomai nuo amžiaus, organų būklė gali pablogėti po įvairių ligų, jų komplikacijų, traumų, apsinuodijimų ir t. t., dėl to gali atsirasti poreikis transplantacijai.

Šiuo metu Lietuvoje donorais gali tapti visi pilnametystės sulaukę asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir gauna donoro kortelę. Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Sutikimą galima užpildyti ir internetu, prisijungus prie elektroninių valdžios vartų. Išsamiau apie tai, kaip gauti donoro kortelę, skaitykite čia.