Lietuvos Šaulių sąjungos narys Raimondas: „Tai galimybė išgelbėti daugiau gyvybių“

Data

2022 08 12

Įvertinimas
0
Raimondas Semaška (viešinta).jpg

Donoro kortelė – kilnumo simbolis, kuris išreiškia žmogaus pritarimą ir norą po mirties padovanoti pačią didžiausią dovaną kitam žmogui – dalelę savęs, kuri gali išgelbėti sunkiai sergančio gyvybę ir sugrąžinti sveikatą.

Remiantis Nacionalinio transplantacijos biuro atliekamomis apklausomis, Lietuvoje organų donorystei palankumą jaučia vis daugiau žmonių.

Organų donorystei pritaria ir Lietuvos Šaulių sąjunga. Vienas iš jos narių – Raimondas Semaška, Lietuvos Šaulių Sąjungos Karaliaus Mindaugo rinktinės Šventaragio kuopos šaulys, jau porą metų savo rankose laiko Donoro kortelę ir yra įsitikinęs, kad prireikus, jo antroji pusė priimtų reikiamą sprendimą.

„Dirbu greitojoje medicinos pagalboje, esu matęs tragiškų įvykių, kurie vienai šeimai atneša didžiulį liūdesį, bet kartu gali atnešti spindulį vilties keletui kitų šeimų. Man donorystė yra kaip darbas, kurį dirbu – tai galimybė išgelbėti kuo daugiau gyvybių“, – savo sprendimą pagrindžia Raimondas.

Apsispręsti daug laiko nereikėjo

Vyras jau ilgą laiką yra kraujo donoras, o apie Donoro kortelę sužinojo pakankamai neseniai, tačiau labai greitai nusprendė, kad nori turėti ją savo rankose.

„Ilgą laiką esu kraujo donoras. Anksčiau buvo mažai informacijos apie organų donorystę, tačiau pamatęs keletą socialinių reklamų ir labiau pasidomėjęs apie tai, jau po savaitės turėjau kortelę savo rankose.

Nors kortelę turiu gana neseniai, nuo 2020 metų, tačiau mano antroji pusė labai seniai žinojo mano pasirinkimą ir – jei kiltų klausimas dėl organų donorystės – žinau, kad ji pasirinktų teisingai“, – sako Lietuvos Šaulių sąjungos narys.

Apie galimybę dovanoti organus sergantiems žmonėms yra pradedama kalbėti tik tada, kai reanimacijoje žmogui yra konstatuojama klinikinė smegenų mirtis arba sustojusi širdis. Smegenų mirtis – ne koma. Konstatavus smegenų mirtį žmogus nebepabus, nes jo smegenų veikla nebeatsikurs.

„Organai, kuriuos galima transplantuoti suteikia vilties ne tik recipientams, bet kartu donoro artimiesiems leidžia prisiminti savo mylimąjį ir žinoti, kad dalelė jų artimojo žmogaus vis dar yra gyva ir padarė stebuklą išgelbėdama kito gyvybę“, – priduria Šaulys, greitosios medicinos pagalbos darbuotojas R. Semaška.

Kortelė – svarbaus sprendimo išraiška

Nors Donoro kortelė yra kilnaus pasirinkimo simbolis – pats žmogaus sprendimas po mirties padovanoti savo organus donorystei yra be galo svarbus, nes, pagal organų donorystę Lietuvoje reglamentuojančius įstatymus, įsigijus Donoro kortelę žmogaus pasirinkimas yra neginčijamas. Tačiau kadangi organų donorystė yra labai jautri sritis, tam, kad ji niekam nesukeltų neigiamų emocijų – medikai prašo ir artimųjų pritarimo. Žinoma, žinant, kad artimasis turėjo Donoro kortelę – pasirinkimas yra daug lengvesnis.

Pagal NTB statistinius duomenis, 2022 m. maždaug 25,5 proc. žmonių nesutiko dovanoti artimojo organų donorystei. Tad jei jūs turite ar planuojate įsigyti Donoro kortelę, skirkite laiko savo artimiesiems ir papasakokite jiems apie savo pasirinkimą.

Organų donorystei TAIP taria ir garsūs žmonės – Andrius Mamontovas, Inga Valinskienė, Edmundas Jakilaitis, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Stanislavas Stavickis-Stano, Beata Nicholson, Arūnas Valinskas, Vaidotas Žala, Marius Jampolskis, Remigijus Gataveckas, Merūnas Vitulskis ir kiti.

Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 325 žmonės: 77 laukia inksto, 1 kasos-inksto komplekso, 38 širdies, 9 plaučių, 4 širdies-plaučių komplekso, 51 kepenų, 145  ragenų transplantacijos. Iš jų – 4 vaikai.

Organo transplantacijos labai netikėtai gali prireikti bet kuriam žmogui, nepriklausomai nuo amžiaus, organai gali susirgti po įvairių ligų komplikacijų, traumų, apsinuodijimų ir t. t.

Lietuvoje donorais gali tapti visi pilnametystės sulaukę asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir įsigyja Donoro kortelę. Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Sutikimą galima užpildyti ir internetu, prisijungus prie elektroninių valdžios vartų. Išsamiau apie tai, kaip gauti Donoro kortelę, skaitykite čia.