2024-04-10

LIETUVA – ORGANŲ, AUDINIŲ IR LĄSTELIŲ DONORYSTĖS SOSTINĖ

Organų ir audinių donorystė ir transplantacija – šiuolaikinis medicinos stebuklas, galintis dovanoti gyvenimą ar sugrąžinti sveikatą sunkiai sergantiems tais atvejais, kai kitų gydymo būdų jau nebelieka. Nors Europos tarybos (ET) šalyse per metus atliekama 39 tūkst. transplantacijų, tačiau į transplantacijų laukiančiųjų sąrašus užregistruojama net 48 tūkst. naujų ligonių. Deja, nesulaukę transplantacijų kasdien miršta 19 žmonių.

Nuo 1998 m. ET iniciatyva, siekiant atkreipti dėmesį į organų donorystės ir transplantacijos temą, antrą spalio šeštadienį minima Europos organų donorystės diena. ET taip pat kasmet vis kitoje šalyje organizuoja Europos organų donorystės dienos renginius, kurių metu rengiamos tarptautinės konferencijos ir susitikimai bei renginiai plačiajai visuomenei. Šiais metais Lietuvai tenka išskirtinė garbė – Europos organų donorystės dienos renginiai bus organizuojami Lietuvoje.

 

„Europos tarybos Europos vaistų ir sveikatos priežiūros kokybės direktorate (EDQM) savo valstybes atstovauja beveik pusšimtis skirtingų šalių atstovų. Kiekvienai šaliai yra išskirtinė garbė, jei ji būna pasirenkama organizuoti Europos organų donorystės dienos renginius savo valstybėje. Šiais metais spalio 3-5 dienomis ET Europos organų donorystės dienos renginiai bus rengiami Lietuvoje. Tai išskirtinis Lietuvos pasiekimas ir įvertinimas“, - pasakoja Nacionalinio transplantacijos biuro vadovė Audronė Būziuvienė.

 

Anot NTB vadovės, 2023 metais Europos organų donorystės diena buvo organizuojama jau 3 dešimtmečius lyderiaujančias pozicijas organų donorystės ir transplantacijos srityje užimančioje Ispanijoje, o dabar atsirado reta ir išskirtinė galimybė perimti estafetę ir gerąją patirtį iš Ispanijos.

 

Dalinsis gerąja patirtimi, laukia renginiai visuomenei

Spalio 3-5 dienomis Lietuvoje bus organizuojami Europos organų transplantacijos komiteto (CD-P-TO) posėdžiai, tarptautinė konferencija, kurios metu organų donorystėje ir transplantacijoje pirmaujančių šalių ekspertai dalinsis gerąja patirtimi, bus skaitomi pranešimai apie tarptautinius donorinių organų mainus ir glaudesnio bendradarbiavimo galimybes, kuriančias sąlygas gelbėti žmonių gyvybes. Planuojama, kad konferencijoje dalyvaus iki pusšimčio atstovų iš visų ET narių valstybių. Taip pat plačiajai visuomenei bus organizuojami renginiai ir akcijos, atkreipiant dėmesį į organų donorystės svarbą.

 

„Labai tikimės į Lietuvą atvežti geriausius organų donorystės ir transplantacijos proceso ekspertus, kurie savo neįkainojama patirtimi ir žiniomis suteiks proveržio akstiną. Tarptautinės konferencijos metu taip pat dalinsimės ir Lietuvos donorystės ir transplantacijos proceso dalyvių patirtimis: nuo proceso koordinavimo iki transplantacijų. Taip pat su asociacija „Gyvastis“, vienijančia recipientus ir donorų artimuosius, ir kitais savo partneriais esame numatę įtraukiantį renginių planą plačiajai visuomenei. Viliamės, kad pateisinsime mums keliamus lūkesčius ir įgyvendinus Europos organų donorystės dienos renginių planą  Lietuvos donorystės ir transplantacijos iniciatyvos taps labiau matomos ir girdimos tiek Lietuvoje, tiek Europoje“, - apie artėjančius pasiruošimo darbus ir iššūkius pasakoja NTB vadovė.

 

Tad mieli donorystės ir transplantacijos proceso dalyviai, kviečiame rezervuoti datą – spalio 5ą – tarptautinė konferencija Organų donorystė ir transplantacija: prisikėlimas – tai gyvenimas. Ir labai prašysime visų įsitraukimo ir pagalbos – kartu mes galime sukurti stebuklus.

 

Nuo 2024 metų gegužės 17 dienos Lietuva pirmininkaus Europos Tarybos Ministrų komitetui. Pirmininkavimas truks 6 mėnesius iki lapkričio 13 d. Spalio 3-5 dienomis Lietuvoje vyksiantys Europos organų donorystės dienos renginiai įtraukti į pirmininkavimo Europos Tarybos Ministrų Komitetui renginių ciklą.

 

Tarptautinė konferencija

ORGANŲ DONORYSTĖ IR TRANSPLANTACIJA: PRISIKĖLIMAS – TAI GYVENIMAS

2024 spalio 5, Vilniaus Universitetas, V. Universiteto g. 3

 

PRELIMINARI PROGRAMA

10:00-10:30 Prisikėlimas – tai gyvenimas, NTB

10:30-11:30 Ačiū už dovanotus gyvenimus, padėkos

11:30-11:45 Pacientai – donorystės ir transplantacijos veidrodis, asociacija Gyvastis

11:45-12:00 Kavos pertrauka

12:00-13:20 Pasidalinimas gerąja užsienio patirtimi

  • 4-ių užsienio šalių patirtys
  • 13:20-13:35 Klausimai-atsakymai

13:35-14:30 Pietūs

14:30-15:30 Donorystė Lietuvoje

  • Regioninių donorystės paslaugų koordinavimo centrų pranešimai
  • 15:30-15:45 Klausimai-atsakymai

15:45-16:45 Transplantacijos Lietuvoje

  • LSMUL KK transplantacijos centras
  • VUL SK transplantacijos centras
  • 16:45-17:00 Klausimai-atsakymai                                                               

17:00-17:30 Diskusijos, konferencijos apibendrinimas

---

 

Europos Taryba buvo įsteigta 1949 m., jos būstinė įkurta Strasbūre (Prancūzijoje). Europos Tarybai priklauso beveik visos Europos valstybės. Šiuo metu Organizacija turi 47 nares.

Europos vaistų ir sveikatos priežiūros kokybės direktoratas (angl. EDQM, tai Europos Tarybos organas), pasitelkęs Europos organų transplantacijos komitetą (CD-P-TO), aktyviai propaguoja organų donorystę ir transplantaciją, skatina kovoti su prekyba organais ir rengti organų, audinių bei ląstelių transplantacijos etikos, kokybės ir saugumo standartus.