Pasieniečiai reiškia palaikymą organų donorystei – norintieji pasirašė sutikimus Donoro kortelei
Data
2021 04 13
Įvertinimas

Prie operatyvaus transplantacijos proceso, kai prireikia skubaus organo pergabenimo, prisidedantys Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai išreiškė ir savo vertybinę poziciją – pasirašė sutikimus Donoro kortelei gauti. Tokiu pavyzdžiu pasieniečiai kviečia pasekti ir kitus šalies gyventojus.
Sulaukę Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos kvietimo pasirašyti sutikimus Donoro kortelei gauti, apsisprendusieji pasieniečiai išreiškė geranorišką valią savo organus dovanoti sunkiai sergantiems ir transplantacijos laukiantiems žmonėms, kai patiems jų nebereikės.
„Pasieniečiai visuomet palaiko iniciatyvas, kuriomis skatinami kilnūs dalykai – šiuo atveju kalbame apie išgelbėtas žmonių gyvybes, – akcentuoja VSAT vadas generolas Rustamas Liubajevas. – Deja, gyvenime būna ir tragedijų, baisiausia kurių yra mirtis. Tokiais atvejais yra labai svarbu žinoti tvirtai išreikštą žmogaus valią. Apsisprendimas dovanoti organus yra geriausia, ką išeidamas žmogus gali padaryti dėl kitų. Dėl to kviečiu visus, kurie dar nėra pasirašę sutikimų Donoro kortelei, pamąstyti apie tai ir apsispręsti“.
„Kiekvienas apsisprendimas yra labai svarbus, nes tai palaikymas laukiantiems žmonėms, ramstis artimiesiems, kuriems reikia priimti sprendimą netekties valandą, – moralinio palaikymo organų donorystei svarbą pabrėžia Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM direktorius Artūras Bagotyrius. – Džiaugiuosi ir nuoširdžiai dėkoju, kad pasienio tarnybos pareigūnai prisideda prie organų donorystės ne tik savo darbais, bet ir vertybine pozicija.“
Itin sudėtingas transplantacijos procesas sujungia ne tik daugiadalykę medikų komandą atliekant pačias operacijas, bet ir įvairias kitas tarnybas jį organizuojant ir įgyvendinant. Tarp pagalbą teikiančiųjų – ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos Aviacijos valdyba, kuri, prireikus išskirtinai skubaus organų pergabenimo, Nacionaliniui transplantacijos biurui prie SAM suteikia pagalbą organus skraidinant sraigtasparniu ir taip užtikrinant jų operatyvų pristatymą. Tai itin svarbu iš kitos šalies ar tolimesnio miesto į transplantacijos centrą gabenant širdį ar plaučius, nes jų išemijos laikas itin trumpas.
Šiuo metu Lietuvoje organų ir audinių transplantacijos laukia apie 400 žmonių, tarp jų – 19 vaikų. Šiais metais registruoti jau 25 potencialūs donorai. Dovanoti organai ir audiniai išgelbėjo gyvybes ar gyvenimo kokybę pagerino daugiau kaip 50-čiai sunkių ligonių.
Didžiausia laukiančių pacientų dalis laukia inksto, kepenų bei ragenos transplantacijos. Jų persodinimo operacijų ir yra atliekama daugiausiai.
Lietuvoje Donoro kortelę turi jau 35 774 žmonės. Donoro kortelė – tai simbolinė asmens valios išraiška, kad jis pritaria organų donorystei bei sutinka dovanoti savo organus sunkiai sergantiems pacientams, kai pačiam jų nebereikės, ir taip išgelbėti žmonių gyvybes ar pagerinti jų gyvenimo kokybę. Vienas organų donoras gali išgelbėti iki 7 sergančiųjų.
„Priėmus asmeninį sprendimą dėl organų donorystės, apie tai labai svarbu pasikalbėti ir šeimoje. Netekties valandą visuomet klausiama artimųjų, ar jie sutinka, kad giminaičio organai būtų paaukoti donorystei, – sako Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM vadovas A. Bagotyrius. – Akimirką, kai užklupa netekties skausmas bei kiti rūpesčiai, tokį sprendimą priimti nėra lengva. Šeimai žinant artimojo valią, apsisprendimas tampa lengvesnis.“
Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM kviečia apsvarstyti organų donorystės klausimą, aptarti šį klausimą su artimaisiais, o priėmus teigiamą sprendimą pasirašyti sutikimą organų donorystei. Tai padaryti galima net neišėjus iš namų: https://ntb.lt