Tarptautinė organų donorystė: lietuvio kepenys išgelbės gyvybę Šveicarijos piliečiui

Data

2021 04 29

Įvertinimas
0
Kepenys_Šveicarija_2020-07-08.jpg

Trečiadienio popietę Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM užregistravo 17-ąjį šiais metais efektyvų donorą, kurio organai ir audiniai išgelbės keturis žmones. Vienas iš jų – kitos šalies pilietis. Panevėžyje registruoto donoro kepenys išskraidintos į Šveicarijos klinikas.

Balandžio 28 d. Respublikinės Panevėžio ligoninės reanimacijoje gydomam ligoniui konstatuota smegenų mirtis. Tai – negrįžtama smegenų struktūrų veiklos baigtis, kurią pagal griežtus kriterijus, tikrindamas žmogaus refleksus, kvėpavimą ir kt., nustato medikų konsiliumas.

Konstatavus smegenų mirtį, konstatuojama ir žmogaus mirtis, tačiau kai kurie žmogaus organai, palaikomi medicinos aparatūros bei vaistų, kurį laiką vis dar funkcionuoja. Tokia mirtis yra galimybė velionio organus transplantuoti kitiems ligoniams. Ar tai bus padaryta, priklauso nuo šeimos sprendimo – medikai turi gauti jų sutikimą, kad galėtų iniciuoti bet kokius su organų donoryste susijusius veiksmus.

Su artimojo netekties skausmu trečiadienį susidūrusi velionio šeima, po pokalbio su medikais ir duoto laiko apsispręsti, suteikė leidimą donorystei paaukoti visus tinkamus organus ir audinius. Vos gavus šį leidimą Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM specialistai pradėjo skubius transplantacijos koordinavimo veiksmus.

Po organų ir audinių būklės įvertinimo, medikai nustatė, kad transplantacijai tinkamos kepenys, vienas inkstas bei ragenų pora. Recipientų sąraše surasti pagal įvairius medicininius rodiklius tinkamiausi transplantacijos laukiantys ligoniai. Tyrimams bei pasiruošimo darbams užtrukus per visą naktį, organai bei audiniai eksplantuoti (išimti iš donoro kūno) ketvirtadienio rytą.

Vienas inkstas recipientui persodintas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, ragenų pora – Lietuvos sveikatos mokslų unversiteto ligoninės Kauno klinikose.

Sveikos kepenys, netikusios nė vienam Lietuvoje jų laukusiam recepientui, pasiūlytos užsienio valstybėms. Tinkamas recipientas rastas Šveicarijoje, tad šios šalies medikai ketvirtadienį skubiai atvyko į Lietuvą paimti gyvybę jų piliečiui išgelbėsiantį organą.

Tai ketvirtasis tarptautinės donorystės atvejis 2021 metais. Šiais metais į Lietuvą iš Latvijos jau yra atgabentos ir sėkmingai transplantuotos kepenys bei širdis. Iš Lietuvos į Vokietiją išvežti donoriniai plaučiai, netikę nė vienam iš 6 plaučių laukiančių lietuvių.

Donoriniai organai kitoms šalims siūlomi tik tuo atveju, jeigu dėl medicininių suderinamumo priežasčių neatsiranda tinkamo recipiento Lietuvoje.  

Skaudžios netekties akimirką pritarimą organų donorystei tegali išreikšti velionio artimieji (sutuoktinis, vaikai, tėvai, broliai ar seserys). Tai padaryti jiems visada lengviau, jeigu šeimoje buvo kalbamasi šia tema ir jiems žinoma mirusiojo valia.

Kiekvienas pilnametis asmuo savo valią gali išreikšti ir ją išsakęs artimiesiems, ir pasirašydamas sutikimą, kad jo organai po mirties galės būti paimti ir persodinti sunkiems ligoniams. Sutikimą pasirašyti galima internetu: https://ntb.lt. Tokiu atveju jam išduodama simbolinė Donoro kortelė.

Donoro kortelę turinčių lietuvių šiuo metu yra daugiau kaip 36 tūkstančiai. Vien šiais metais tokius sutikimus pasirašė per 1,5 tūkst. gyventojų.